Paraziti v očích lidí: příznaky a léčba

důvody pro výskyt parazitů v očích lidí

Oční paraziti jsou kulatí a plochí, méně často kroužkovci a červi s ostnatými hlavami, mouchy a larvy komárů. Po proniknutí do lidského těla se postupně rozšířily a poškodily tkáně a orgány. Většina z nich je schopna parazitovat v lidských očích a vyvolat tak vývoj oční helmintiózy.

Klinicky se tyto závažné patologické projevy projevují bolestí, pálením, svěděním, poruchami zraku, slzením. Chirurgická a / nebo konzervativní léčba se provádí okamžitě po stanovení diagnózy.

Nemoci způsobené parazity v očích

Je známo více než 50 původců oční helmintiázy u lidí. Některé pronikají přímo přes sliznici a poškozují spojivky nebo slzné kanály. Jiné infikují oční bulvu zevnitř a pohybují se do ní proudem krve ze střev nebo jater. Paraziti začínají aktivně růst a množit se a kladou vajíčka, což vede k částečné nebo úplné ztrátě zraku.

Nejčastěji diagnostikovaná oční helmintiáza:

 • onchocerciasis- helmintiáza způsobená parazitismem hlístic Onchocerca (onchocercias) v lidském těle. Jeho specifickým příznakem je „zakalení“ rohovky oka;
 • ophthalmomyasisje parazitární onemocnění oka a jeho přídavky, ke kterému dochází, když vstoupí larvy much nebo gadflies. V závažných případech myiózy je možné oddělení sítnice nebo atrofie zrakového nervu;
 • dirofilariasis- helmintiáza, která se vyvíjí, když vláknitá hlístice hlístice napadne oční bulvu. Pohyby červů vyvolávají pocit pálení, silnou bolest a svědění;
 • sparganózaje lidské onemocnění ze skupiny cestodózy způsobené larvami tasemnic z rodu Spirometra. Infekce se vyskytuje hlavně konzumací masa divokých zvířat;
 • toxokarózaje chronické infekční onemocnění vyvolané larvami toxokary. Zdrojem infekce je nemocné zvíře (obvykle pes);
 • jaké parazity mohou žít v lidských očích
 • toxoplazmózaje chronická parazitární invaze způsobená intracelulárními prvoky (toxoplazma). Jejich životně důležitá aktivita je doprovázena neustálým uvolňováním alergenů a toxinů;
 • cenurózaje převážně chronické onemocnění, ke kterému dochází po infekci hlístami ze skupiny cestodóz druhu Taenia multiceps. Osoba se nakazí kontaktem se psy;
 • cysticerkóza- onemocnění způsobené larvou vepřové tasemnice, které může vést ke zhoršení zraku a slepotě;
 • gnatostomóza- onemocnění způsobuje silnou bolest a často vede k smrti. Červi, kteří způsobují toto onemocnění, častěji postihují kůži, méně často centrální nervový systém a oči;
 • echinokokóza očíje poměrně časté onemocnění. Je charakterizován tvorbou parazitárních cyst v orbitální zóně. Echinokokóza se vyvíjí v důsledku požití vajíček parazitů jídlem nebo vodou.
 • oční demodikózazpůsobená aktivací roztočů, kteří žijí v mazových žlázách řas.
 • Trichinózaje parazitární patologie, která se vyvíjí po zavedení nematodů Trichinella spirali do lidského těla.

Oči nejsou nebezpečné sexuálně dospělí jedinci a larvy, ale toxiny, které uvolňují. Jsou to oni, kteří způsobují otoky očních víček a zarudnutí sliznic.

Příznaky očních parazitů

Každá helminthická invaze má své specifické příznaky. Mají však také mnoho běžných známek poškození sliznic a hlubších očních struktur.

V počátečních fázích vývoje patologie dochází k typickým projevům konjunktivitidy:

 • zarudnutí vnějšího pláště oční bulvy;
 • zvýšené slzení;
 • fotofobie
 • ;
 • otok horních a dolních víček;
 • bolestivost, svědění, pálení;
 • bolesti hlavy lokalizované v chrámech a zadní části hlavy;
 • mírné zvýšení místní teploty.

U malých dětí a slabých lidí se objevují příznaky obecné intoxikace těla. Teplota stoupne nad subfebrilní hodnoty (37, 1-38, 0 ° C), chuť k jídlu klesá v důsledku záchvatů nevolnosti a zvracení.

Na rozdíl od mnoha infekcí vyvolaných viry, bakteriemi a houbami je průběh helminthických invazí doprovázen známkami poškození jiných orgánů. Jedná se o migrační bolesti svalů, suchou pokožku, zpomalený růst vlasů a zažívací potíže.

Jak se zbavit parazitů z očí

Larvy Diptera, prvoky, klíšťata a další patogeny parazitárních onemocnění mohou rychle zničit oční struktury. Léčba se proto provádí okamžitě po stanovení diagnózy. Při výběru terapeutické taktiky lékaři berou v úvahu typ infekčních agens, závažnost průběhu onemocnění a závažnost příznaků.

Pokud infikovaná osoba jde k lékařům s pokročilou helminthickou invazí, často konzervativní léčba nefunguje.

Parazitární červi musí být odstraněni chirurgicky - otevřením a vypuštěním abscesů podle obecně přijímaných pravidel.

A pak následuje dlouhá doba rehabilitace s použitím antihelmintik.

Lidové prostředky

I dlouhodobé užívání silných moderních antihelmintik je u těchto onemocnění často neúčinné. Je nutné urgentní chirurgické odstranění larev, vajíček a sexuálně dospělých jedinců.

A tradiční medicína je zcela bezmocná, když jsou oči zasaženy hlístami. Ani tansy, ani centaury, ani hořké pelyněk nejsou schopny vyrovnat se s oční invazí.

Použití odvarů a infuzí mírně zmírňuje příznaky, takže pacient odloží návštěvu lékaře. Mezitím se v jeho očních bulvách zesilují a šíří zánětlivé a destruktivní procesy. Předisponují k oddělení sítnice, úplné nebo částečné slepotě.

Léky

Byly vyvinuty různé režimy léčby očních chorob způsobených červy. Individuální terapie provádějí pouze speciálně vyškolení parazitologové. Faktem je, že po smrti hlístů a jejich rozkladu se mohou vyvinout nitrooční toxicko-alergické reakce. Pouze zkušený lékař může minimalizovat jejich následky.

K zabíjení parazitických červů se používají následující léky:

 • anti-nematodikum;
 • anti-cestodial;
 • antitrematoda;
 • širokospektrální léky.

U externích látek se používají speciální roztoky na vyplachování očí. Antihistaminika musí být zahrnuta do terapeutických režimů, a je-li to nutné, antibiotik a antimykotik.

Preventivní opatření

Infekce myiasis nastává, když sliznice očí přijde do styku s muškami, pakomárky, gadflies. Lékaři infekčních nemocí proto doporučují používat repelenty ve formě aerosolů, gelů, mastí. Kouřové bomby s insekticidy docela dobře odplaší hmyz v přírodě.

Ale vejce a larvy parazitických červů se do lidského těla dostávají hlavně s jídlem. Jsou nestabilní vůči teplotním vlivům - při zahřátí a vaření uhynou. Je také nutné ovoce a zeleninu přivezenou z trhu umýt a dobře skladovat.

Parazitární oční onemocnění nelze samostatně diagnostikovat a léčit.

Často se maskují jako bakteriální, virové nebo plísňové infekce. A až postupují, objevují se jejich charakteristické rysy.

Včasná návštěva lékaře pomůže zachránit vidění a zabránit jeho ztrátě.