Jaké testy na parazity by měl udělat dospělý?

Zhoršení pohody často způsobují různé druhy parazitů, které se mylně považují za stres nebo nedostatek vitamínů. Kde a jaký druh analýzy je třeba provést k identifikaci infekce?

Testy na parazity - jak a co vzít - tato otázka vyvstává, když se zdravotní stav bez zjevného důvodu zhorší.

Různé druhy parazitů, které jsou v ideálním případě přizpůsobeny existenci v lidském těle, se nemusí projevovat po dlouhou dobu. Obvykle jsou děti navštěvující školu nebo školku čas od času vyšetřovány na hlísty. U dospělých je však také velmi časté být infikován parazity.

Některé příznaky napadení hlístem, například:

 • pokles hemoglobinu v krvi;
 • špatná chuť k jídlu;
 • poruchy spánku;
 • hubnutí;
 • zvýšená tělesná teplota.

Mají podobnosti s různými typy patologických stavů.

Pravděpodobnost infekce je velmi vysoká. Mnoho lidí, kteří si toho nejsou vědomi, jsou nosiči toho či onoho druhu. Kromě toho může být poškození lidského zdraví způsobeno nejen červy, ale také některými prvoky. Jejich přítomnost v lidském těle vede k toxoplazmóze a dalším nebezpečným chorobám. Je zřejmé, že analýza parazitů v lidském těle musí být provedena, aby bylo možné včas zjistit infekci a co nejdříve předepsat odpovídající léčbu. Jaké testy na parazity musí projít, řekne místní terapeut.

Kdy by měli být dospělí vyšetřeni na parazity

Odborníci doporučují testování na parazity, pokud máte jeden nebo více příznaků z tohoto seznamu:

 • Problémy v zažívacím traktu: sklon k zácpě, průjem, nevolnost, zvracení, plynatost.
 • Pokožka je bledá kvůli nedostatku vitamínů a živin.
 • Je pozorována rychlá únava, ztráta energie, apatie.
 • Tělesná hmotnost rychle poklesla.
 • Alergické projevy se objevily při absenci zjevných dráždivých látek (taková reakce je způsobena odpadními produkty červů).

Doporučuje se podstoupit testy (provést komplexní analýzu parazitů), pokud se v důsledku snížení imunity zhoršila odolnost organismu vůči nachlazení.

Kromě toho svědění kůže kolem konečníku naznačuje přítomnost helminthické invaze (enterobiázy), kterou lze potvrdit testováním na parazity.

Jaké testy se obvykle provádějí k identifikaci parazitů v lidském těle?

Pokud máme podezření, že jsme nakaženi hlístami nebo jinými druhy parazitů, chceme zahájit léčbu okamžitě. Abyste však mohli předepsat potřebné léky, musíte nejprve zkontrolovat přítomnost parazitů, protože je nutné pochopit, který z nich se usadil v těle. Kde se nechat testovat na parazity, můžete zjistit kontaktováním nejbližší kliniky.

Analýza stolice

jaké testy je třeba provést na přítomnost parazitů

Nejjednodušším a nejběžnějším řešením je v tomto případě analýza výkalů, při které budou odborníci hledat vajíčka helmintů.

Tento typ analýzy umožňuje určit přítomnost:

 • kulaté červy;
 • trematody nebo motolice;
 • tasemnice.

Tento typ analýzy má však významnou nevýhodu: výsledky analýzy výkalů pro parazity nejsou vždy spolehlivé, protože paraziti se v určitých obdobích množí a nemusí dlouho snášet vajíčka. Pro větší spolehlivost se proto analýza výkalů parazitů opakuje 2–3krát s intervalem několika dní.

Rozšířená analýza stolice

Kromě standardní analýzy výkalů existuje také podrobná analýza, jejíž spolehlivost a přesnost je mnohem vyšší. Tento typ diagnostiky, založený na technologii PCR, pomáhá detekovat DNA parazita, včetně mrtvých nebo spících. Tato metoda umožňuje zjistit, jaký druh červů je v těle, což znamená, že lékař bude schopen určit, který lék bude účinněji zvládat tuto nemoc.

Škrábání na enterobiózu

Pinworms jsou jedním z nejběžnějších typů helminthů. Chcete-li být testováni na tento typ parazita, musíte seškrábnout kožní záhyby kolem konečníku, kde najdete jejich vajíčka. Aby se zlepšila přesnost výsledků takové studie, musí se také po několika dnech opakovat. Tato vyšetřovací metoda je bezbolestná, je stejně jako obvyklá analýza parazitů vhodná pro dospělé i pro děti.

Krevní test

Je možné stanovit napadení parazity s vysokou přesností, pokud podstoupíte imunoenzymatický krevní test. Pokud projdete tímto typem analýzy, můžete detekovat přítomnost protilátek a antigenů téměř všech typů parazitů. Antigeny jsou v tomto případě odpadní produkty parazitů a samy o sobě a protilátky jsou imunoglobuliny, které jsou syntetizovány v lidském těle k boji proti infekci. Pomocí této metody je možné diagnostikovat onemocnění v raných fázích, kdy ještě není mnoho parazitů a je snadné se s nimi vypořádat.

Pro tuto analýzu je nutné darovat krev ze žíly. Výsledek, jehož spolehlivost je nejméně 95%, bude znám nejpozději do 9 dnů. Takový výzkum je samozřejmě vhodnější pro dospělé.

Kromě této metody se k identifikaci parazitů používají některé další metody krevních testů, zejména v akutní formě helmintiózy. Jsou založeny na různých vyšetřovacích metodách, které umožňují s vysokou přesností diagnostikovat různé typy infekcí u dětí i dospělých.

Některé lékařské instituce nabízejí komplexní krevní test k detekci různých druhů hlístů.

K přípravě na analýzu musíte:

 • že poslední jídlo bylo nejpozději 10 - 12 hodin před testem;
 • vyloučit z jídelníčku den předem mastná, uzená a slaná jídla;
 • 24 hodin před testem vylučujte kouření a konzumaci alkoholu.