Paraziti v lidském těle: příznaky a léčba

důvody pro výskyt parazitů v těle

Parazity v lidském těle, jejichž příznaky a léčba budou uvedeny níže, jsou živé věci, které tam po vstupu do vnitřních orgánů a systémů začnou žít a aktivně se množit.

Paraziti nejčastěji žijí ve střevech, játrech a slinivce břišní.

Mohou být také přítomny v plicích, mozku, žlučníku, očích a dokonce i ve vnějších měkkých tkáních (pod kůží).

Parazity v lidském těle (příznaky a jejich léčba závisí na konkrétní parazitické lézi) se mohou zcela lišit.

Existují následující druhy parazitů, které nejčastěji infikují lidské tělo (dospělé i děti):

 1. Pinworms.
 2. Červi nebo hlísty.
 3. Ascaris.
 4. Giardia.
 5. solitaire.
 6. Řetěz (vepřové).
 7. Ploché červy.

Pinworms jsou paraziti, které se nejčastěji vyskytují u dětí. Navíc, pokud je dítě nakaženo červami, je pravděpodobné, že budou nakaženi i ostatní členové rodiny. Rysy se vyznačují tím, že v noci samice červa vycházejí z konečníku pacienta a snášejí tam vajíčka, což vede k silnému svědění.

Tento parazit obvykle vstupuje do těla bez hygieny rukou, což se obvykle projevuje u malých dětí. Škrkavky jsou paraziti, kteří rostou docela velcí. Jejich vejce se nacházejí v syrové stravě, takže konzumace špatně uvařeného masa nebo ryb je první cestou k infekci.

Giardia je vodní parazit. Hlavním zdrojem těchto organismů jsou centra péče o seniory a děti. Červi jsou paraziti, kteří jsou pro člověka nebezpečné. Mohou obývat jakoukoli část střeva a způsobit vážné zhoršení zdraví pacienta.

Důvody infekce parazity mohou být různé, protože nebezpečí na člověka číhá na každém kroku. Infekce se často vyskytuje doma. To platí zejména pro děti. Například špatně umyté ruce před jídlem zajistí, že všechny mikroby a vajíčka parazitů, včetně těch, vstoupí do zažívacího systému.

Další možné příčiny napadení parazity jsou:

 1. Plavání ve znečištěných tělesech stojaté vody.
 2. Jíst špatně umyté potraviny, zejména bobule, ovoce a zeleninu.
 3. Jíst špatně uvařená jídla. To platí pro ryby a maso. Samostatně stojí za zmínku také nebezpečí konzumace syrových ryb (například v sushi). Faktem je, že většina ryb u nás je dovážena, takže o její čerstvosti lze jen snít. Výsledkem je, že při nesprávných podmínkách skladování v rybách mohou snadno vzniknout všechny druhy vajec červů, které pak člověk bude jíst spolu s takovými rybami. Kromě toho stojí za to varovat před nebezpečím konzumace divokého masa, které může být také infikováno mnoha nebezpečnými parazity.
 4. Kontakt se zvířecími výkaly. To se může stát u dětí hrajících si na otevřených pískovištích, která mohou snadno „navštívit“ dvorní kočky a psi. Spustí se tak řetězová reakce: dítě vysype hračky do infikovaného písku a poté je přivede domů. Na stejném místě si dítě zapomene umýt ruce a vtáhnout si je do úst - infekce je zaručena.
 5. Porušení hygienických pravidel při přípravě jídla, úklidu domu nebo koupání. Rovněž není vyloučena kontaktní cesta přenosu - slinami, nádobí, ručníky a dokonce i potřesením rukou (vajíčka parazita mohou být pod nehty pacienta, který pociťuje svědění konečníku). Pokud si zdravý člověk po takovém kontaktu důkladně neumyje ruce, určitě se nakazí.
 6. Pitná voda z vodovodu, která je nejen nečistá od běžných kontaminantů, ale je také bohatá na vajíčka mnoha parazitů.

Důležité!

I když se vajíčka parazitů dostanou do střev, nic jim nebrání v šíření po celém těle spolu s krevním oběhem a usazováním v očích, mozku a svalech. Z tohoto důvodu nepodceňujte nebezpečí napadení parazity.

Je důležité zmínit špatné návyky člověka - kousání nehtů, zvyk tahat malé předměty do úst a další. K infekci velmi často dochází při kontaktu s domácími mazlíčky, kterým nejsou podávány antiparazitické léky. Nezapomeňte také na malé mušky a komáry, které jsou nositeli nejnebezpečnějších druhů parazitů.

V tomto případě může být nemoc obsažena jak ve výkalech mušek, tak i v době kousnutí. Dnes existuje mnoho účinných terapií proti parazitům.

Může se jednat o léčbu nemoci lidovými prostředky, očistu těla česnekem, sodou, kefírem a dalšími produkty, stejně jako o léčbu patologie léky. Parazity v lidském těle, jejichž příznaky a léčba se mohou lišit, jsou považovány za extrémně živé tvory, proto je poměrně obtížné je z těla odstranit, ale je to možné při správné diagnóze a terapii.

Známky parazitů v lidském těle: co potřebujete vědět

Hned je třeba říci, že příznaky parazitů v lidském těle mohou být velmi odlišné. To do značné míry závisí na konkrétním typu „nájemce“, který se v dané osobě usadil. V závislosti na umístění parazitů může mít nemocná osoba charakteristické znaky.

Pokud jsou tedy paraziti ve střevech, mohou se u dospělých vyvinout následující příznaky:

 1. Průjem a špatné trávení. Je to způsobeno protozoálními druhy parazitů.
 2. Zápach z úst je první známkou parazitů u dospělých.
 3. Zácpa může nastat, když paraziti brání střevní motilitě. Navíc, někdy kvůli jejich vlivu, má pacient zablokování žlučovodů. To zase hrozí ikterickými projevy a onemocněním jater.
 4. Nafukování je obvykle způsobeno červy, které jsou lokalizovány v tenkém střevě. Mohou také způsobit nadýmání a produkci plynu. Z tohoto důvodu, pokud má člověk časté nadýmání, je to jasný signál helminthické invaze.
 5. Příznaky podrážděného žaludku a obecné bolesti břicha jsou způsobeny červy, které parazitují ve střevní dutině.
příznaky parazitů v těle

Známky parazitů v lidském těle se mohou vyskytovat nejen v zažívacím systému, ale také v jiných orgánech a systémech. Nemocný člověk má tedy často poruchy nervového systému. To se může projevit špatným spánkem, zvýšenou podrážděností a dokonce i nočním skřípáním zubů, které se často vyskytuje u spícího dítěte (tento stav má také lékařskou definici - bruxismus).

Je popsán jako jeden z typů abnormalit v nervovém systému způsobených vnějším podnětem. Díky schopnosti některých parazitů migrovat může člověk vyvinout bolesti kloubů a svalů. Zároveň je někdy bolest tak výrazná, že u pacientů dochází k bolesti podobné akutní artritidě. Příznaky parazitů v lidském těle se často projevují ve formě alergických reakcí.

V tomto stavu jsou toxiny uvolňované parazity (zejména červy) schopné aktivovat imunitní reakci těla v podobě uvolnění určitého počtu ochranných buněk. Ve výsledku se u pacienta mohou na pokožce vyvinout všechny druhy alergických a zánětlivých procesů. Z tohoto důvodu má člověk v tomto stavu kvůli živnému médiu často všechny druhy kožních onemocnění - vyrážku, kopřivku, projevy ekzému a dermatitidu.

Pokud je poškozený střevní trakt, může se u člověka objevit akné, sklon k drsné pokožce, papilom a dokonce křehké nehty.Pokud jsou vnitřní orgány parazity vážně poškozeny, u člověka se rozvine těžká forma anémie. To je odůvodněno skutečností, že některé druhy červů jsou schopné držet se na střevní membráně a přijímat všechny živiny, které se měly dostat do lidského těla.

Pacient má tedy nejen nedostatek vitamínů, ale také vnitřní ztrátu krve. U dospělých pacientů s hojnými parazitickými lézemi může dojít k prudkému snížení hmotnosti a celkovému vyčerpání těla. To je způsobeno nejen skutečností, že paraziti „vypijí všechny šťávy“, ale také skutečností, že v takovém stavu pacient jednoduše nebude chtít jíst, protože jeho trávení bude velmi narušeno.

V případě, že jsou paraziti lokalizováni v plicích člověka, může se u něj objevit chronický kašel, bronchitida, tvorba sputa a zápal plic.Obvykle je to způsobeno silnou porážkou škrkavek. Vědci zjistili, že astma je běžným příznakem infekce ascarisem a jejich aktivní reprodukcí. Posledním charakteristickým rysem parazitů u dospělých je nízká imunita a sklon k onkologickým patologiím, ke kterým dochází v důsledku neustálé otravy těla.

Příznaky parazitů v lidském těle, zejména u dětí, mohou být následující:

 1. Zvýšená nervozita dítěte, častý pláč a depresivní nálada.
 2. Špatný spánek lze vyjádřit častým probuzením uprostřed noci.
 3. Špatná chuť k jídlu a celková podváha podle věku.
 4. Svědění v řiti a časté průjmy.
 5. Velká slabost dítěte.
 6. Sklon k ARVI.
 7. Příznaky astmatu a časté kašel.

Je také důležité si uvědomit, že k napadení červy u dítěte někdy dochází ještě v děloze. U plodu se tedy mohou vyvinout všechny druhy patologií ještě před narozením. Po narození může být dítě náchylné k chronické bronchitidě, pokud se mu v dýchací soustavě usazují paraziti. O prevenci a léčbě parazitů - dále v článku.

Příznaky parazitů v těle a způsoby léčby

příznaky parazitů v těle

Po zvážení příznaků parazitů v těle je důležité říci o schématu jejich tradiční léčby. Vždy se provádí s použitím léků. Je třeba poznamenat, že pro každý typ parazita musí být použity samostatné léky.

V případě střevních hlístů je indikován příjem probiotik, přípravků pro normalizaci fungování střeva a odstranění parazitů z něj. V případě, že pacientovi byly diagnostikovány parazity ve vnitřních orgánech (například játrech), může mu být předepsána dlouhodobá léčba silnými antibiotiky, glukokortikosteroidy a jinými léky.

Je důležité si uvědomit

Příznaky parazitů v těle se mohou během léčby trochu změnit, proto by léčba měla být vždy pod lékařským dohledem.

Příznaky parazitů v těle jsou velmi rozmanité. Někdy je člověku mylně diagnostikována nesprávná příčina nemoci, protože příznaky parazitické léze jsou někdy podobné jako u jiných nemocí. Tradiční terapie „nefunguje“ o nic horší než medicína.

Nejlepší lidové recepty, jak se zbavit parazitů, jsou:

 1. Směs dýně a medu. Chcete-li jej připravit, musíte rozdrtit surová dýňová semínka bez kůry s medem, abyste získali homogenní směs. Konzumujte to několikrát denně na lžíci. Délka léčby je nejméně měsíc.
 2. Lék na pelyněk a med. Rozemlejte lžíci pelyňku a promíchejte s medem. Mezi jídly užívejte a poté užijte projímadlo.
 3. Oloupejte několik stroužků česneku. Smíchejte s vařeným mlékem a sceďte. Vypijte připravenou směs na prázdný žaludek, půl sklenice po dobu tří dnů.
 4. Vezměte nasekaný křen a naplňte jej 0, 5 litry vodky. Trvejte na tom týden. Vezměte lžíci každý den. Délka léčby by měla být nejméně týden.
 5. Odvar z vlaštovičníku. Chcete-li jej připravit, musíte si vzít dvě lžíce nasekaného vlaštovičníku a smíchat ho s pelyňkem. Podlejeme vodou a povaříme. Přeceďte a vezměte půl sklenice dvakrát denně. Délka léčby je nejméně dva týdny.

Prevence

prevence parazitů v těle

Prevence parazitárního poškození těla spočívá v pečlivém dodržování osobní hygieny a udržování čistých rukou. Proto je třeba si umýt ruce co nejčastěji, zejména před jídlem. Je také dobré učit děti, aby to dělaly od útlého věku.

Dalším pravidlem je udržování intimní hygieny.Znamená to sprchovat se každý den a měnit spodní prádlo. Pokud jde o ložní prádlo, musí se měnit každý týden (je nutné prát a žehlit). Je velmi důležité věnovat pozornost kvalitě jídla, které jíte. V případě potřeby by měl být důkladně omyt a tepelně ošetřen.

Také nejezte syrové ryby a maso. Lékaři nedoporučují nakupovat jídlo, u kterého pochybujete o jeho kvalitě, nebo jídlo, které bylo připraveno ve všech druzích stánků s rychlým občerstvením. V takových zařízeních neexistuje koncept sterility, takže je velmi snadné se tam nakazit parazity.

Je důležité dávat pozor na své děti a nedovolit jim vtahovat jim všechno do úst.Měli byste být také mimořádně opatrní, když si dítě hraje s domácími mazlíčky, protože dítě od něj může snadno zachytit „infekci“. Obecně platí, že domácí zvířata potřebují samostatnou péči, správné krmení a pravidelnou profylaxi parazitů pilulkami.

Nezapomeňte na podporu imunitního systému, protože se silnou obranou je pro tělo snazší bojovat proti parazitům. Také byste neměli plavat ve špatně vyčištěných tělech stojaté vody. Je důležité si uvědomit, že při prvních poruchách stolice, bolestech břicha, anémii nebo chronické intoxikaci byste se měli poradit s lékařem.