DRUHY PARAZITŮ V LIDSKÉM TĚLE

paraziti u člověka

Moderní medicína se stále častěji přiklání k parazitární teorie vzniku nemocí a potvrzuje, že když žijí parazity v lidském těle, pozorované pravidelnosti ve vývoji různé druhy poruch. Existuje více než 300 známých organismů, vedoucí parazitární způsob života na povrchu kůže a uvnitř člověka. Všechny druhy parazitů mají různé životní cykly, mechanismy parazitismus, ale spojuje je jedna věc — parazitární onemocnění způsobují obrovské škody člověku.

Klasifikace druhů parazitů v lidském těle

Existuje rozdělení na pravý a falešný parazitismus. Případy, kdy škůdce k paraziti člověka netýká, poškození při náhodném požití, se datuje do špatné. Příkladem slouží hmyz a pijavice v nosohltanu nebo ušní uličky. Vzhledem k riziku rozsáhlé poškození, ucpání dýchacích cest vyžaduje mimořádnou odstranění škůdce. Léčba skutečný parazitismus v podstatě léčba, závisí na druhu škůdce.

Paraziti, kteří žijí na povrchu těla a na vnějších orgánech

Organismy, parazitární na povrchu kůže — vši, klíšťata, štěnice, některé druhy mouchy, komáři. Způsobují škody člověku sousty, že se tvoří v kožních kůže kolonie, což způsobuje kožní léze. Paraziti jsou vážnou hrozbou pro člověka, je zanést infekce a viry, jako je encefalitida, malárie, tyfus, mor, antrax.

Nejjednodušší

Tento jemný parazit u člověka, skládající se z jedné buňky a parazitární v různých orgánech a tkáních, způsobuje závažné onemocnění, často chronická. K nejvýznamnějším patří amoeba, giardia, Toxoplasma. Cesty pronikání parazitů rozmanité, hlavně prostřednictvím potravin a vody. Některé druhy způsobují vážná onemocnění, například určitý typ améby, obývací ve vodě a způsobuje primární amébová meningoencephalitis.

Helminti

Do skupiny helminti patří druhy parazitických červů žijících ve vnitřních orgánech živých organismů. Ty se vyskytují poměrně velké, žijící v těle paraziti mohou způsobit značné zalíbení tkání a orgánů, a pokud se neléčí, dokonce stát příčinou smrtící výsledku.

Vydávají takové druhy parazitů v těle:

 • Škrkavky, měchovec, tam jsou 1-2 mm (Trichinel) do několika desítek cm (škrkavka). Některé druhy, jako jsou Ancylostoma, pronikají přes kůži.
 • Motolice, ploché červy, populárně dostal název "štěstí", protože z kojence na těle. Infekce se vyskytuje při požití invazivní formy parazita, vyvíjející se v těle middleware pronajímatele nebo ve vodě.
 • Největší helminti, cestodes, více známá jména — páskové červi nebo apni. Přicházejí ve více než 10-15 m (vzestupnou tasemnice), a největší zástupce, tasemnice široký, dosahuje více než 20 m s Mezichladičem hostitelem a zdrojem nákazy obvykle chovají hospodářská zvířata.

Lokalizace, jak a kde žijí paraziti

Existuje několik forem lokalizace. Dočasná lokalizace znamená pobyt parazita v těle v období určitého vývojového cyklu. Lůžková forma, když se paraziti v těle žije celý svůj životní cyklus, kladou vajíčka v lidském těle, a nevyžadují pro své zrání middleware hostitele. Tranzitní forma lokalizace je považován za období migrace parazita na místo stanoviště.

Pro diagnostiku a léčbu je důležité vzít v úvahu jak tvar, tak typ lokalizace. Podle umístění se dělí na 2 základní skupiny. První skupina - parazitární na kůži organismy. Paraziti uvnitř člověka, postihující vnitřní orgány, druhy, které mohou žít na kostech, tkáních a tekutinách, tvoří skupinu endoparazity, k ní patří nejjednodušší a odčervení.

Paraziti uvnitř a na lidské kůži

Vnitřní parazity člověka se dělí na 2 druhy — paraziti tkání a paraziti břišní orgány v souvislosti s vnějším prostředím. Existují i atypické formy nákazy, když se paraziti dostanou do neobvyklé pro svého druhu stanoviště, což ztěžuje diagnostiku a léčbu, a to zejména při poškození mozku.

Paraziti, kteří žijí na povrchu těla a na vnějších orgánech mají dva hlavní způsoby, jak parazitismus, dočasné a trvalé. Škůdci, není obydlí na kůže živých tvorů, napájení přes kousnutí, jsou dočasné a nebezpečné infekce. Paraziti, kteří žijí na lidské kůži, porušují integritu epitelu, jsou příčinou kožních onemocnění.

Nejvíce nalézt druhy

K běžným paraziti, obývací na kožní kůže, patří původce svrabu — sarcoptes scabiei, vši, které způsobují vši, a kůže klíště — patogen demodectic svrabu. V průběhu jarních a podzimních období, se objevují Ixodes roztoči, kteří žijí v pole a zalesněné plochy. Z nejjednodušších, nejvíce obyčejný takové druhy parazitů v člověku, jako giardia, Toxoplasma, Trichomonas, améba, Plasmodium. K běžným červi patří býčí a prasečí tasemnice a největší — široký tasemnice. Mezi měchovci jsou často diagnostikovány ascaris, roupy, Trichinel, vlasoglavy. Z motolice častější Fluke jaterní a obří.

Běžné příznaky napadení

Když se vajíčka parazitů nebo dospělí parazitární organismy dostanou do organismu, nastává inkubační doba, během níž parazitární infekce může být asymptomatické. Příznaky ektoparazity jsou patrné ihned, na kůži se objevují alergické vyrážky, rány, svědění. Odhalit endoparazity těžší, parazitární nemoci často mají příznaky, podobné jako u jiných onemocnění. Primární příznaky jsou způsobeny působením toxinů, často jsou vnímány jako důsledek přepracovanosti a ignorovány.

Signál pro diagnostiku je vznik takových příznaků:

 • alergické reakce na odpadní produkty parazitů;
 • anémie;
 • bolesti hlavy;
 • bezpříčinné poruchy spánku;
 • dyspeptické poruchy;
 • časté nevolnost, bolest v oblasti břicha;
 • poruchy fungování zažívacího ústrojí;
 • zvýšení tělesné teploty;
 • bolest v játrech nebo zvětšení orgánu;
 • časté bezpříčinné bolesti kloubů, svalů;
 • žádné zdlouhavé onemocnění, nejsou spojeny s jinými diagnostikována onemocnění.

Diagnostika

Zjistit ektoparazity v kůži lze při vizuální kontrole a mikroskopické analýze tkáně. Ztížit diagnostiku mohou silné alergické reakce, sekundární infekce, které vypadají jako kožní onemocnění, není s vymýšlejí původ.

Včas najít přítomnost endoparazity mnohem těžší, seznam parazitů v lidském těle převyšuje stovky druhů, je zapotřebí komplexní diagnostika, skládající se z několika analýz a postupů:

 • obecná analýza krve;
 • imunoanalýzou v krvi;
 • studie výkaly;
 • CT a ULTRAZVUK, umožňuje rychle odhalit zásadní pohled;
 • analýza duodenální obsahu;
 • studie sekrece 12-zemité střeva.

Léky a léčba

Léčba parazitární onemocnění musí být komplexní, je jmenován ošetřujícím lékařem na základě laboratorní analýzy a individuálních vlastnostech pacienta. To je vzhledem k vysoké toxicitě léčiva, je třeba pravidelné sledování stavu pacienta. Self-léčba může mít negativní důsledky, vést k život ohrožující komplikace. Pokud parazitů v člověku lokalizované není typicky, identifikovat rizika a metody léčby bez odborníka nemožné.

Terapeutické aktivity jsou rozděleny na tři etapy. Fáze přípravy je nezbytný pro odstranění toxinů z těla, zmírnění akutních příznaků a pro ochranu vnitřních orgánů před škodlivými účinky léčiv. V rámci těchto cílů předepisují hepatoprotektory, speciální přípravky pro očistu organismu, antibiotika, dietu.

Druhá fáze — zničení parazitů, začínají, když stav pacienta stabilní. Velké helminti, jako vzestupnou tasemnice a velké škůdci ve vnitřních tkáních, často jsou odstraněny chirurgicky. Na dobu trvání lékařský kurz ovlivňuje životní cyklus jedince, stupeň léze.

Třetí fáze je zaměřena na regeneraci organismu a prevenci reinfekce. V případech lehčí formy nákazy poměrně jednoduché wellness procedur. Parazitární onemocnění člověka a mohou vyžadovat delší léčbu a obnovení, ukončení přijímání léků v procesu terapie zpřísňuje proces hojení.

Preventivní opatření

Základ prevence spočívá dodržování osobní hygieně, zpracování potravin a čištění pitné vody, dodržování hygienických norem při vaření masa a ryb. Opatrnosti je třeba dbát při koupání ve sladkovodních nádržích, kde parazit obrovské množství nebezpečných škůdců. Ochranou proti ektoparazity je používání kvalitních repelentů, je doporučeno vyhnout se kontaktu s zamořené lidmi a předměty.

Nejnebezpečnější jsou považovány za škůdci, vyskytující se v tropech a teplých zemích, plánujete výlet do těchto míst, by měla pečlivě dbát o ochranu proti hmyzu. Všechny parazity, kteří žijí v našem těle, představují hrozbu pro zdraví, a dodržování preventivních opatření zabrání vážné parazitární infekce.