Červi u člověka - příznaky, diagnostika, léčba

červi u lidí

Když se červi dostanou do lidského těla, začnou svou parazitickou aktivitu, čímž se člověk cítí špatně. Helminthické infestace často způsobují závažné alergické reakce, gastrointestinální onemocnění a další patologie nesouvisející s gastrointestinálním traktem. Tradiční léčba těchto onemocnění však nepřináší uzdravení. Podezření na červy u lidí lze s vysokou pravděpodobností na základě určitých příznaků, ale helmintiáza se klinicky projevuje pouze při masivním přemnožení červů. V případě asymptomatických případů pomohou laboratorní testy spolehlivě diagnostikovat helmintiózu. Příznaky červů u lidí mohou být různé, ale především se objevují bolesti břicha, nepohodlí v blízkosti řitního otvoru, nevolnost a celková malátnost. Chcete-li obnovit dobré zdraví, je nutné se zbavit červů pomocí anthelmintických léků nebo lidových léků.

Co jsou to červi

Červi jsou parazité lidí a zvířat patřící do třídy plochých červů nebo škrkavek. Červi mají poměrně běžnou strukturu.
Červi ve svém vývoji tradičně procházejí několika fázemi: vajíčko - larva - dospělec. Většina infekce člověka červy nastane, když pozře vajíčka červů.

červů v lidském těle

Z pozřených vajíček se v lidském střevním traktu rychle vylíhnou larvy, které začnou migrovat do místa trvalého života, kde se přemění v dospělce. V procesu pohybu téměř všichni helminti skutečně „cestují" lidským tělem.

Z vajíček ve střevním traktu se vylíhne a zůstane jen několik parazitů (například červi). Obvykle je destrukce tkání a orgánů a příznaky způsobené larvami a jinými vyvíjejícími se formami helmintů během pohybu nejvýraznější ve srovnání s příznaky způsobené parazity zralých forem

Jak jsme řekli výše, dospělí červi mají tradičně stabilní lokalizaci v těle a jejich vyvíjející se formy často migrují do různých orgánů a tkání a často je cesta jejich pohybu poměrně složitá. Například ascariázou se člověk nakazí konzumací potravin kontaminovaných vajíčky červů (vajíčka ascaris dozrávají v zemi).
červy ve střevech

V dutině střevního traktu se z vajíček škrkavek vylíhnou larvy, které se během několika hodin dostanou stěnou střevního traktu do cév a krevním řečištěm se dostanou do plic. V plicích rostou a dospívají larvy škrkavek. Rostoucí larva se pomalu zahryzává do přilehlých průdušek a plazí se po nich nejprve do průdušnice a poté do dutiny ústní, kde je opět polknuta a zanesena do střevního traktu.

Larva škrkavky, která se znovu dostane do střevního traktu, se promění v dospělého červa. Plicní migrace larev škrkavek se projevuje množstvím příznaků (kašel, astmatické záchvaty, zvýšená tělesná teplota, alergická kožní vyrážka) a přítomnost malého počtu dospělých červů ve střevním traktu se nemusí nijak projevit.

Co jsou to červi? Červi se vědecky nazývají helminti. Helminti znamenají všechny červy, které parazitují na tělech lidí, zvířat a rostlin. V souladu s tím červi nejsou specifickým typem parazita, ale celou skupinou různých červů, z nichž tři jsou nejběžnější.

Někteří vědci tvrdí, že téměř celá populace Země je infikována jedním nebo druhým parazitickým červem. V tomto případě by však helmintické napadení muselo být nejčastějším typem onemocnění na světě, a navíc řada seriózních studií dokazuje, že ve skutečnosti není všechno tak špatné. Ale myšlenka, že člověk má stále helminty, ho okamžitě nutí hledat odpověď na otázku, jak se zbavit červů.

velikost červů v těle

Mělo by být také zřejmé, že helminthické napadení není něco vzácného a bezvýznamného. Existuje více než tři sta druhů, larvy u lidí pronikají daleko za střeva a pokračují tam ve vývoji a postupně otravují tělo. Pojďme zjistit, jaké jsou příznaky červů u lidí, protože předem varovaný, jak víme, je předpažený. A pak zjistíme, jak se účinně zbavit červů a co je potřeba k tomu, aby se nevrátili.

Je skutečně velmi snadné určit přítomnost červů v těle jakékoli osoby - stačí provést test stolice. Problém je však v tom, že většinu lidí ani nenapadne podstoupit takový test. Problém je v tom, že se helminti u dospělých a dětí projevují, maskují se jako obrovské množství nemocí a zpočátku svou přítomnost vůbec nedávají najevo.

Člověk může roky léčit střeva, játra, ledviny, žaludek, žlučník a kořenem zla budou helmintiázy a paraziti, kteří se cítí skvěle, když se s nimi nebojuje.

Často napadení helminty způsobuje vývoj onemocnění, které nemají nic společného se samotnými helminty. A v tomto případě můžete být léčeni donekonečna, pokud včas nepochopíte, co se děje.

To vše dokazuje, že červi nejsou jen nepříjemným jevem. A vzhledem k přítomnosti velkého množství způsobů infekce je znalost příznaků červů u lidí životně důležitá.

Jak se červi (paraziti) objevují?

Příznaky helmintických onemocnění závisí na fázi vývoje parazita. Vývoj helmintiáz se obvykle dělí na akutní a získanou fázi.

 • Akutní fáze vývoje parazitů začíná od okamžiku, kdy je pacient infikován červy a trvá 2-3 týdny (v případě těžkého onemocnění - až 2 měsíce).Toto stadium je charakterizováno dominancí alergických projevů (vyrážka, suchý dusivý kašel, zvýšená hladina eozinofilů v krvi), které se vyvíjejí v reakci na výskyt antigenů (fragmentů) migrujících larev v krvi. Imunitní odpověď je velmi výrazná ve fázi, kdy jsou rané formy parazita (larvy) v těle infikované osoby;
 • získaná fáze vývoje červů nastává po akutní fázi a trvá několik týdnů, měsíců nebo let (u některých helmintických onemocnění - až 10 let).Příznaky této fáze pro nás závisí na umístění červů, jejich počtu a stravovacích návycích.
  V místech, kde se šíří, parazité poškozují tkáně svými fixačními orgány (háčky, trny, řezné ploténky, kutikulární trny). Poškození způsobuje podráždění tkáně a rozvoj zánětlivé reakce.

Někteří rychle rostoucí parazité, jako jsou cysticerci nebo hydatidní cysty, vyskytující se v mozku, očních bulvách a játrech, stlačují okolní tkáně, což často způsobuje dysfunkci životně důležitých orgánů, což vede k vážným následkům.

příznaky helminthické infestace

V získaném stádiu helmintiázy je metabolismus narušen, protože parazit neustále absorbuje cenné živiny, jako jsou bílkoviny, minerály, sacharidy a vitamíny. Navíc je narušen proces vstřebávání natrávené potravy ve střevním traktu. Získaná fáze u většiny trávicích helmintických invazí je často asymptomatická, zejména v případech, kdy jsou paraziti zastoupeni jediným jedincem.

Jakékoli příznaky onemocnění se objeví, až když je parazit obrovský, jako je škrkavka nebo tasemnice.
U jiných helmintiáz, např. u enterobiázy, se může objevit noční svědění v anální oblasti, intenzivní invaze s trichuriázou přispívá k rozvoji hemoragické kolitidy, u dětí se mohou objevit příznaky rektálního prolapsu.

Jak se můžete nakazit červy?

Parazity můžete získat různými způsoby. V tomto případě jsou červy přenášeny larvami, které jsou pouhým okem téměř neviditelné.

Hlavní způsoby infekce:

 • nedostatek hygienických dovedností - špinavé ruce, práce na zemi;
 • konzumace potravin kontaminovaných helminty - nemyté ovoce a jídlo, které jedli manželé, a také nedostatečně tepelně upravené maso a ryby (kebab, vzácný steak, uzená jídla, sushi atd. );
 • pití nepřevařené vody kontaminované vajíčky červů;
 • kontakt se zvířaty, která jsou přirozenými rezervoáry pro červy - kočky a psi, divoká zvířata (lov, rybaření, práce na kožešinových farmách);
 • kontakt s osobou s helmintiázou - podání ruky, přes ložní prádlo, kliky dveří atd.

Ve kterých orgánech mohou červi žít?

Helminthičtí paraziti jsou rozděleni do dvou kategorií, které odpovídají umístění aktivity v těle dárce:

 • kavitární– červi, kteří žijí v různých částech gastrointestinálního traktu. Existuje asi 100 druhů střevních parazitů a na každou část střeva existuje několik desítek druhů. Tenké střevo je připraveno přijmout škrkavky, antelostomy, široké tasemnice a další méně obvyklé „bratry". Tenké střevo bude „sdílet životní prostor" s červy, zakrslými tasemnicemi a dalšími. V lékařské literatuře jsou popsány případy, kdy byl jeden člověk infikován současně několika druhy parazitů;
 • tkanina- červy lokalizované v orgánech, tkáních a dokonce i v krvi. Moderní medicína se úspěšně vyrovnává s paragonimiázou (plíce), cysticerkózou (mozek), echinokokózou (játra) a filariózou (lymfatické cévy). Některé larvy červů se pohybují po celém těle oběhovým systémem a náhodně se přichytí na jakýkoli orgán. Pokud je zavedeno mnoho vajíček, může být infikováno celé tělo.

Jak se můžete nakazit červy?

Abyste se chránili, potřebujete vědět o 4 způsobech šíření a infikování vajíčky červů:

 • půdou a vodou – geohelmintiáza. Vyvíjejí se v písku, půdě a vodě, poté vstoupí do lidského těla a začnou tam klást vajíčka. Dále se vajíčka červů dostávají do vnějšího prostředí spolu s exkrementy a čekají v křídlech, aby nakazili nového člověka. Špatně umytá zelenina a ovoce, špinavé ruce a prach, který se dostane na jídlo, může vést k tomu, že se člověk nakazí geohelminty. Některá vajíčka parazitů pronikají do lidského těla kůží nohou a kotníků;
 • prostřednictvím přímého kontaktu.Červi u domácích zvířat a lidí se přenášejí prostřednictvím kontaktu rukou, her a společných aktivit.
 • konzumací kontaminovaných potravin živočišného původu – biohelmintiáza. Konzumace syrového a lehce zpracovaného masa (kebab, sádlo, konzervy, domácí zvěřina) a ryb (sushi, sušené ryby, konzervované ryby) je potenciálně nebezpečná. Existuje možnost infekce střevními infekcemi a biohelminty;
 • na bodnutí hmyzem. Tento typ infekce je poměrně vzácný. Patří sem střevní myiázy, kantarióza a scoleciáza. Nezaměňujte vajíčka parazitů a larev hmyzu, která se také ukládají pod kůží zvířat a kůží lidí (například larvy gadfly).

Příznaky červů

Abyste pochopili, jak odstranit červy z člověka, měli byste znát příznaky, které se projevují u každého typu tasemnice. V závislosti na umístění dislokace mohou být helmintické invaze:

 • svítící.Dutinové druhy červů obývají oblast tenkého a tlustého střeva. Například oblastí obývanou škrkavkami a tasemnicemi je tenké střevo. Pinworms žijí ve spodní části tenkého střeva, bičíkovci žijí v tlustém střevě;
 • svalové (buněčné).Žijí ve svalových buňkách, plicní tkáni, mozkových buňkách, játrech, lymfatických uzlinách a očích. Někteří z červů jsou luminální a buněční, protože v raných stádiích migrují s krevním oběhem a osídlují výše uvedené orgány.

Příznaky červů u dospělých mohou být různé. Jak bylo uvedeno výše, často se snadno zaměňují s příznaky jiných onemocnění. V některých případech se vše děje podle klasického scénáře masivní infekce. V tomto případě budou příznaky červů u dospělého a dítěte podobné, s největší pravděpodobností u dětí - výraznější.

Zjevné příznaky infekce červy: svědění v konečníku, zejména v noci; náhlá ztráta nebo naopak zvýšení hmotnosti; anémie, zevně projevující se bledostí kůže; unavený, unavený vzhled.

Pokud se u vás nebo u vašich dětí takové jevy začnou objevovat, rozhodně musíte navštívit lékaře a trvat na vyšetření na přítomnost vajíček parazitů ve stolici. Samozřejmě to nemusí být jejich chyba. Symptomy helminthické infestace nejsou vždy na vině špatného zdraví, ale komunikace s lékařem bude v každém případě užitečná, protože poruchy v těle jsou zřejmé.

Příznaky červů u lidí, první příznaky

První příznaky červů u člověka vždy chybí, příznaky napadení parazity se objevují až při větším počtu červů (škrkavky, škrkavky) nebo například tasemnice dosáhne velké velikosti. Klinický obraz helmintiázy často napodobuje gastrointestinální patologii.

Kromě příznaků charakteristických pro gastrointestinální léze však existují známky indikující dysfunkci jiných orgánů.

Příznaky indikující přítomnost helmintů v těle:

 • nedostatek chuti k jídlu nebo naopak obžerství, hořkost v ústech a nadměrné slinění;
 • silná touha jíst sladkosti (červy se živí sacharidy);
 • nevolnost, zvracení - někdy se červi plazí do žaludku nebo se jejich části (segmenty) nacházejí ve zvratcích;
 • svědění řitního otvoru a skřípání zubů během spánku často naznačují enterobiázu;
 • nestabilní stolice - vždy provokující střevní dysbiózu, helmintiáza se vyskytuje s častými změnami průjmu a zácpy; při významném napadení mohou být červi vylučováni stolicí;
 • plynatost - nadýmání a kručení v žaludku je způsobeno toxiny produkovanými červy;
 • periodická bolest břicha - difúzní, často lokalizovaná v oblasti pupku, bolest je někdy spastické povahy;
 • kožní projevy - náhlé alergické vyrážky a hnisavé útvary (akné, vřídky), způsobené snížením lokální imunity a odvodem toxinů kůží, se často vyskytují v těžké formě, současně dochází k oslabení nehtů a nadměrnému ztráta vlasů;
 • syndrom dráždivého tračníku - zhoršené vstřebávání živin vede k rozvoji anémie a hubnutí, zejména u četných helmintických kolonií;
 • kašel je suchý příznak, který se vyskytuje v plicním stadiu helminthiázy (larvy ascaris vstupují do plic s krví); těžké napadení může vyvolat zápal plic;
 • obezita - kupodivu může být spuštěna také střevními parazity, kteří při krmení sacharidy způsobují prudký pokles glukózy v krvi a nutí konzumovat více potravy a tělo ukládá tuky do rezervy;
 • příznaky z nervového systému - zvýšená podrážděnost, špatný spánek nebo ospalost, neustálá deprese, snížená pozornost a problémy s pamětí jsou zvláště výrazné u dětí s helmintiázou;
 • chronický únavový syndrom - paraziti často vyvolávají neustálou slabost, dlouhodobé zvýšení teploty na 37-37, 5 C, stav podobný chřipce a bolesti svalů;
 • patologie horních cest dýchacích - malátná rýma, neléčitelný kašel, dokonce i zápal plic a astmatické stavy jsou často způsobeny přítomností helmintů;
 • snížená imunita - doprovodná helmintiáza, střevní dysbióza a chronická intoxikace vedou k častým nachlazením a patologiím, které jsou indikátory imunodeficience (herpes, bradavice atd. ), včetně onkopatologie.

Zvláštní pozornost si zaslouží účinek helmintiázy na nervový systém. Jakýkoli druh parazita v průběhu svého života produkuje produkty, které jsou tělem vnímány jako cizorodé látky. Jejich toxický účinek postihuje především nervový systém, vyvolává podrážděnost, depresivní stavy a další poruchy emoční stability.

Plochí parazité u lidí. Příznaky

Fluke

příznaky červů v játrech

Motolice se nachází v jaterních tubulech. Způsobuje rakovinu trávicích orgánů. Můžete se nakazit konzumací lehce osolených syrových rybích produktů. Příznaky červů u dospělého: zvýšená tělesná teplota; záchvaty zvracení; dyspepsie; bolestivost sleziny, jater; alergie. Osoba pravidelně pociťuje závratě a je narušený spánek; jsou pozorovány migrény; stává se podrážděným; nálada se často mění. Léčba helmintiázy se provádí v nemocnici.

Schistosoma

Cesty infekce schistosomou zahrnují koupání v nabíjecích rybnících a pití špinavé vody. Parazituje v tenkých žilách tlustého střeva, břišní dutině, malé pánvi, děloze, močovém měchýři. Může být lokalizován v mozku.

Příznaky infekce červy zahrnují ztrátu chuti k jídlu; narušení trávicího systému; bledá kůže; bolest břicha; dyspepsie; střevní a děložní krvácení, hubnutí, střevní obstrukce. U žen způsobuje nepravidelnosti menstruačního cyklu, v těhotenství byly zaznamenány potraty kvůli přítomnosti červů.

U mužů se rozvine impotence; snižuje se kvalita spermií (neplodnost). Děti trpí opožděným růstem a duševním vývojem. Při poškození mozkových buněk je narušeno vědomí a může se vyvinout paralýza a křeče. Takové stavy mohou způsobit smrt

Vzor

vysoká teplota způsobená červy

Paragonom - plicní motolice: co způsobuje červy u lidí: z konzumace sladkovodních krabů, ryb, vepřového masa. Červ ovlivňuje bronchiální orgány a plíce. Známky červů u dospělých: teplota stoupá; člověk začne kašlat, a to po dlouhou dobu.

Při kašli se tvoří sputum. Je pozorována migréna; dušnost se objevuje při absenci pohybu; zhoršená zraková ostrost; záchvaty zvracení.

Echinococcus

Echinococcus je velmi nebezpečná tasemnice. Může způsobit smrt. Žije vedle člověka po dlouhou dobu a je schopen se nevyjadřovat. Cesta infekce vede přes domácí zvířata, často psy. Člověk se nakazí bez dodržování hygienických pravidel.

Echinokok způsobuje vývoj cyst v lidských orgánech. Léčba červů u dospělých se provádí pouze chirurgicky. Často postihuje trávicí systém, dýchací systém, mozek, kostní tkáň. Příznaky u dospělých závisí na tom, který orgán je postižen.

Játra: bolest v této oblasti, různý charakter, těžkost, únava, kožní alergie, žloutenka. Plíce: bolest v hrudní kosti, záchvaty kašle, dušnost. Mozek: migréna, závratě, paralýza, duševní poruchy, epilepsie. Kosti: bolí svaly, klouby; jsou pozorovány časté zlomeniny.

Široká tasemnice

nevolnost způsobená helminthickým napadením

Tasemnice široká je jedním z největších parazitů. Žije v tenkém střevě. Cestou infekce je konzumace lehce nasoleného kaviáru, ryby, která neprošla řádnou tepelnou úpravou.

Červi v lidském těle se vyznačují častými záchvaty zvracení; bolest v břišní oblasti; dyspepsie; nedostatek chuti k jídlu; únava; anémie; snížený krevní tlak; migrény. Navíc někdy je bolest tak silná, že vede k mdlobám.

Býčí tasemnice

Hovězí tasemnice: cesta vstupu je kontaminované hovězí maso. Helminthické zamoření kolonizuje tenké střevo. Jak pochopit, že došlo k infekci? Známky červů u lidí: bolest žaludku; těžká nevolnost; nadměrné zvýšení chuti k jídlu; ztráta váhy; kručení v žaludku; nadýmání; zvýšená frekvence stolice.

Vepřová tasemnice

závratě způsobené červy

Vepřová tasemnice žije v různých orgánech. Způsoby infekce jsou nedostatečná hygiena, nemyté ovoce. Že má člověk červy, můžete určit podle závratí, prodloužených a pravidelných migrén. Člověk špatně spí, často se kvůli nočním můrám probouzí se „studeným potem", a proto se časem stává podrážděným. Chuť k jídlu je narušena a objevuje se říhání.

Zakrslá tasemnice

Tasemnice trpasličí se k člověku dostává přes dutinu ústní se špinavým ovocem a zeleninou. Žije v oblasti tenkého střeva. Příznaky: horečka, nevolnost, slinění, říhání, pálení žáhy, rýma, suché sliznice.

Škrkavky u lidí. Příznaky

Ascaris

Ascaris: můžete se nakazit po konzumaci nemyté zeleniny a ovoce. Tasemnice žijí v tenkém střevě. Známky vzhledu červů u člověka: řitní otvor je svědivý, člověk cítí pohyb červů, což způsobuje neuvěřitelné nepohodlí. Může se zvýšit teplota, zvětšit lymfatické uzliny a večer se může objevit bolest hlavy. Játra se zvětšují, jsou viditelné projevy alergií (kopřivka v oblasti nohou a rukou, dermatóza). Vlivem poškození centrální nervové soustavy dochází k psychickým poruchám – deprese, křeče, záchvaty agrese, noční můry. Fungování trávení je narušeno.

Pinworm

pinworm: tento parazit začíná ze špinavých rukou. Žije v tlustém a tenkém střevě člověka. Zdrojem nákazy jsou nemocní lidé a nedodržování hygienických norem.

První známky červů: svědí anální oblast (zhoršuje se v noci); Mám bolesti břicha; být nemocný; spánek je narušen. Člověk je neklidný a podrážděný; rychle se unaví.

U některých lidí se na tomto pozadí rozvine močová inkontinence; alergické projevy. Dívky s červy zažívají hojný vaginální výtok.

Trichinella

Trichinella je nebezpečné helmintické napadení. Příznaky se ne vždy objeví okamžitě. Cesty infekce: konzumace vepřového masa, vegetace v blízkosti pastvin. Helminthické napadení postihuje všechny systémy a orgány bez výjimky.

otok na obličeji kvůli červům

Následující příznaky způsobují červy u lidí: ztráta chuti k jídlu; lidé neustále cítí nevolnost a pravidelně se objevuje dávivý reflex. Stolice je narušena a v břiše je bolest. Charakteristickým rysem je otok obličeje. Svalové bolesti; na kůži se objevují vyrážky; zvýšení teploty.

Měchovci

Měchovci jsou nebezpeční červi u dospělých. Příznaky mohou být závažné nebo mohou chybět. Postižen je gastrointestinální trakt (tenké střevo, duodenum). Cesty infekce: kontakt s půdou, kde jsou přítomny larvy; ústy s půdou kontaminovanou zeleninou a bylinkami.

Známky přítomnosti červů: alergie na svědění kůže; záchvaty kašle (ve sputu jsou viditelné pruhy krve); zvýšená tělesná teplota, migréna. Lidé pociťují závratě a slabost; bolest a bolest v kostech (jako u ARVI). Trpím bolestmi z hladu.

Po jídle člověk pociťuje nevolnost a může zvracet. Téměř vždy po jídle žaludek oteče a břicho bolí. Po jídle se o dvě hodiny později objeví průjem. Mnozí naopak trpí zácpou kvůli zhoršené střevní motilitě způsobené červy. Člověk se stává ospalým a objevuje se únava i při absenci fyzické aktivity.

Vyplatí se užívat tablety proti červům jako prevenci?

Pokud má jeden z členů rodiny červy, preventivní léčba se provádí vždy pro celou rodinu.

Indikace pro profylaktické použití léků proti helmintům:

 • přítomnost domácích zvířat;
 • neustálý kontakt se zemí (hraní v písku, vesničané);
 • žijí-li děti trvale v uzavřených dětských skupinách;
 • pravidelné cesty do exotických zemí;
 • Záliby: rybaření, myslivost, plážový volejbal, fotbal.