Červi u dítěte a nejlepší metody jejich řešení od dětského gastroenterologa

Červi (helminti) jsou jedním z problémů, kterým čelí rodiče po celém světě. Jde o skutečně závažný problém, který je třeba rychle řešit. Červi jsou červi ze skupiny parazitů. Parazitují v lidském těle a narušují fungování orgánů a systémů. Častěji mají děti červy a škrkavky.

dítě infikované červy

Kdykoli se objeví příznaky helminthiázy, okamžitě vyhledejte lékaře pro účinnou terapii.

Příčiny infekce červy u dětí

Děti se díky své přirozené pohyblivosti a zvídavosti často dostávají do kontaktu s okolním světem a vším, co ho obývá. Seznam běžných příčin infekce je docela působivý.

Kontakt s kontaminovanými povrchy

Červi a jejich vajíčka mohou přežít až dva týdny bez potravy.

děti se nakazí červy na pískovišti

Nejčastější místa, kde se dítě může nakazit červy, jsou:

 • půda na hřišti nebo venku, která obsahuje červy nebo vajíčka;
 • kontakt se zvířaty nebo kontakt s jejich exkrementy, infikovanými červy.

Konzumace jídla nebo vody kontaminované červy

Zeleninu a ovoce je velmi důležité před konzumací důkladně omýt, protože obsahují vajíčka červů.

Syrová nebo nedostatečně tepelně upravená strava s sebou nese také riziko napadení červy. Kontaminovaná voda je velmi častým zdrojem kontaminace.

Kontaktní způsob

Červi se přenášejí na člověka z lidí. Pinworms se obvykle šíří tímto způsobem, takže v dětských kolektivech je velmi vysoké riziko infekce helminty.

Hmyzí štípnutí

Přenašeči infekce jsou často komáři.

Přítomnost červů u matky

dítě se nakazí červy od matky

Nakazit dítě je možné i během těhotenství, kdy k infekci dojde již v děloze. Larvy helmintů se dostávají do krevního oběhu k plodu přes placentu nebo při porodu porodními cestami. Vajíčka parazitů se k dítěti dostávají z povrchu bradavky, hraček a dalších předmětů.

Infestace červy jsou častější u dětí než u dospělých. Červi u dětí do jednoho roku nejsou tak časté jako u dětí 1, 5 - 3 let, které aktivně zkoumají svět, ochutnávají různé předměty a mnohem častěji se nakazí.

Helmintiázy jsou nebezpečné v každém věku. Červi u ročního dítěte jsou zvláštním případem, protože tělo dítěte ještě nedozrálo, imunitní systém je slabý a přítomnost červů u dětí může způsobit častá akutní respirační onemocnění, sklon k alergiím a onemocnění vnitřních orgánů.

Přítomnost červů u dětí je velkým zdravotním problémem, protože červi se živí látkami nezbytnými pro růst a plný vývoj dítěte.

Příznaky červů u dětí

Příznaky červů u dětí závisí na stanovišti a aktivitě červů v těle dítěte. Nejběžnější červi - škrkavky u miminek, červci, tasemnice - žijí ve střevech, ale někteří z určitých parazitů se mohou pohybovat z orgánu na orgán. Například škrkavky nejprve vstupují do žaludku az něj s krví do plic nebo jater. Tam rostou tři týdny, pak se znovu dostanou do střev nebo žaludku.

Pinworms často obývají konečník a způsobují silné svědění. U dívek se mohou nacházet v genitáliích a způsobují vulvovaginitidu.

Paraziti Opisthorchis často žijí v játrech a slinivce břišní. Echinokok může postihnout svaly a kosti, řetězy pronikají i do mozku. Některé typy helmintů se také nacházejí v dýchacích orgánech, což způsobuje přetrvávající kašel.

Jak pochopit, že dítě má červy?

zácpa u dítěte jako příznak přítomnosti červů

Podle umístění červů u dětí se mohou objevit následující známky přítomnosti červů u dítěte:

 1. Zácpa.Velcí červi mohou blokovat lumen střeva, což způsobuje zhoršený průtok stolice. Zácpa může trvat déle než 2 dny.
 2. Průjem.Někteří parazité vylučují speciální látku, která stimuluje tělo k vylučování nestrávených částeček potravy a velkého množství vody.
 3. Syndrom dráždivého tračníku.Helminti mohou způsobit zánět ve střevech. To způsobuje malabsorpci živin a nepravidelné vyprazdňování.
 4. Nadýmání.Některé druhy helmintů vyvolávají fermentační procesy v tenkém střevě, což způsobuje nadměrnou tvorbu plynu. Pokud se červů nezbavíte včas, může plynatost trvat měsíce.
 5. Bolestivost kloubů, svalů.To se stane, když paraziti napadnou kloub nebo do tloušťky svalové tkáně a zničí ji.
 6. Alergie.Odpadní produkty červů mohou aktivovat speciální buňky v těle, které jsou zodpovědné za vznik alergických reakcí.
 7. Červi mohou způsobit kožní onemocnění.Objevuje se akné, kopřivka, papilomy a diatéza. Někdy infekce červy vede ke zvýšené křehkosti vlasů a nehtů.
 8. Anémie.Některé druhy červů jsou schopny přilnout ke střevním stěnám a přijímat z nich nejen živiny, ale i krev. Kvůli tomu se u dítěte rozvine anémie, která je diagnostikována klinickým krevním testem.
 9. Změna tělesné hmotnosti.V důsledku infekce červy se tělesná hmotnost zpravidla prudce snižuje, protože červi absorbují více živin, které vstupují do těla s jídlem. Helmintická infekce často způsobuje ztrátu chuti k jídlu kvůli pronikání toxinů do krevního řečiště. Ale často dítě zažívá zvýšení tělesné hmotnosti - to je obranná reakce na šíření červů.
 10. Poruchy nervového systému.Dítě má náladové a podrážděné chování. Na pozadí helminthiázy se u školáků a dospívajících může vyvinout deprese.
 11. Poruchy spánku.Když se dítě každou noc probudí, může to znamenat infekční proces. V noci některé druhy červů opouštějí tělo konečníkem, což je doprovázeno silným svěděním, které brání dítěti spát.
 12. Žloutenka.Častější u infekcí tasemnicemi.
 13. Chronický únavový syndrom.Dítě je neustále slabé a rychle unavené kvůli nedostatku živin v těle. Rozvíjejí se problémy s pamětí, rozvíjí se emoční stres a ospalost.
 14. Poruchy imunity.Kvůli helminthiáze se u dítěte často rozvíjí onemocnění virové geneze, objevuje se alergická reakce na běžné potraviny. Ve střevě se často rozvíjí dysbióza, kolitida, na obličeji - vyrážky, diatéza a herpes.
 15. Dýchací problémy.Vyskytují se, když larvy červů napadají plíce. S červy se u dětí rozvíjí kašel a jejich tělesná teplota stoupá. Bronchiální astma je extrémně nebezpečná komplikace invaze červů.

Četné příznaky červů u dětí významně komplikují diagnostiku. Rodiče by proto měli pamatovat na obvyklá preventivní vyšetření, včetně testů na přítomnost červů a ascaris.

Běžné typy červů u dětí

 1. Pinwormszpůsobit svědění kolem řitního otvoru, bolestivé močení.
 2. Ascaris.Při ascariáze je pozorován průjem, červy jsou viditelné ve výkalech dítěte pouhým okem. Horečka a suchý kašel se zjistí během 4 až 16 dnů po kontaktu s vajíčky škrkavek.
 3. Ankylostoma.U dítěte se objeví kašel, objeví se sípání. V případě těžké infekce se rozvíjí anémie a chronická únava.
 4. Tasemnice.Do těla se dostávají s kontaminovanou potravou a vodou. Spolknutí červi se pohybují ze střev dítěte a tvoří cysty v tkáních a orgánech těla.

Jak identifikovat červy u dítěte?

Bolest břicha, letargie a průjem mohou být příznaky jiných onemocnění. Abyste se ujistili, že se jedná o příznaky helminthiázy, je nutné provést některé testy na červy u dětí:

1. Krevní test na červy u dětí.

odběr krve ze žíly pro analýzu na červy

Je předepsán enzymový imunotest na červy. V důsledku studie jsou identifikovány speciální protilátky a antigeny, což naznačuje přítomnost červů v těle. Tato analýza ukáže typ přítomných červů, jejich počet a schopnost reprodukce.

Za účelem diagnostiky červů se provádí obecný krevní test, který umožňuje identifikovat anémii nebo známky zánětu v těle.

2. Přesného výsledku se dosáhne pomocí histologického koprogramu

Spočívá v mikroskopickém vyšetření trusu. Díky této studii je možné jasně identifikovat části těla červa, jejich vajíčka. V důsledku toho je diagnostikována helmintiáza, stejně jako typ červů.

3. Rentgen a další diagnostická opatření

Při podezření na přítomnost červů v plicích je předepsáno rentgenové vyšetření. Kromě toho se provádí test sputa. K identifikaci parazitů v játrech, mozku nebo ledvinách se provádí počítačová tomografie nebo ultrazvuk.

Jak se zbavit červů u dětí?

Chcete-li účinně léčit červy u dítěte, kontaktujte parazitologa a dodržujte jeho doporučení.

Samoléčení pomocí léků proti červům pro děti je nepřijatelné, protože jsou docela toxické. Pamatujte také, že invaze různých typů červů vyžaduje individuální léčbu, která je strukturována podle životního cyklu červa. Při výpočtu dávky by měl odborník vzít v úvahu věk a tělesnou hmotnost pacienta.

Lékař vám může předepsat lék na červy, který je dostupný jako sirup pro batolata nebo jako tableta pro starší děti.

Dětské odčervovací tablety obvykle červy zahubí, aniž by poškodily majitele, v tomto případě dítě. Doba léčby je obvykle krátká a netrvá déle než několik dní. Někdy stačí jedna dávka, aby se drobky zbavily červů.

Ale mnoho léků je neúčinných proti larvám a vajíčkům červů. Navíc u malých dětí je poměrně velká hrozba opakované samoinfekce červy. Po 2 - 3 týdnech je proto třeba léčebnou kúru opakovat.

Pokud má dítě červy, paralelně s etiotropními léky může odborník doporučit choleretikum, pokud existuje podezření, že červi žijí ve žlučníku. Laxativa jsou často předepisována k rychlému odstranění helmintů a sorbentů k absorpci toxinů. Antihistaminika mohou zmírnit projevy alergií a zlepšit zdravotní stav malého pacienta.

Léčba helmintiázy u kojenců je velmi obtížná. Téměř všechny léky na červy se nepoužívají pro děti do dvou let, protože jsou velmi toxické a mají mnoho vedlejších účinků. Poškození těla způsobené konzumací takových léků může být významné i při sebemenším překročení dávky. Proto je samoléčba helmintiázy u dětí roku absolutně zakázána.

Při jakémkoli podezření na červy u kojence je nutné kontaktovat odborníka, který určí stupeň infekce a vypracuje léčebný režim, který v tomto případě funguje. V některých situacích může lékař dokonce navrhnout odložení léčby na krátkou dobu, aby dítě vyrostlo.

Nespoléhejte na volně prodejné léky, protože nemusí být vhodné pro batolata a malé děti. Vždy navštivte svého lékaře a dodržujte dávkování a léčebný režim, aby vaše dítě nemělo červy. Pro profylaxi se doporučuje používat pilulky na červy pro děti každých šest měsíců. Poraďte se s lékařem o tom, co miminku podávat jako prevenci proti červům, odborník určí dávkování a frekvenci preventivního odčervování.

Lidové léky na červy pro děti

Spolu s léky pomůže léčba červů u dětí lidovými léky zmírnit nepohodlí způsobené červy v těle. Přírodní lék na červy nemusí nutně zbavit vaše dítě červů, ale pomůže při léčbě a prevenci infekce.

česnek z červů u dítěte

Zvažte lidové prostředky:

 1. Česnekje přírodní anthelmintikum pro děti. Je známo, že je účinný proti parazitickým červům. Syrový česnek obsahuje aminokyseliny, síru, které pomohou zabít a zbavit tělo parazitů. Ke komplexnímu odčervení pomůže sníst tři stroužky syrového česneku nalačno.
 2. Papája- nejlepší lék na zdraví. Nezralá papája má enzym zvaný papain, který působí jako anthelmintikum zabíjející červy ve střevech. Semena papáje se navíc používají k vypuzení červů ze žaludku. Semena papáji umelte a lžíci směsi rozmíchejte v teplém mléce nebo vodě. Požádejte své dítě, aby pilo nápoj ráno, tři dny po sobě. Smíchejte jednu lžíci surové papáji a jednu lžíci medu v teplém mléce nebo vodě. Pití tohoto nápoje na lačný žaludek pomáhá vyhnat střevní červy.
 3. Dýňová semínkapomáhá při vypuzení střevních parazitů. Semena obsahují cucurbitacin, který paralyzuje škůdce a znesnadňuje jim přežití v těle. Nabídněte svému dítěti lžíci dýňových semínek s medem. Lžíci oloupaných a rozdrcených dýňových semínek uvařte ve třech sklenicích vody. Nápoj nechte půl hodiny uležet. Nabídněte dítěti, když tekutina vychladne.
 4. Čínská hořká tykev.Chuťově je sice mírně nakyslá, ale je velmi účinná v boji se střevními červy. Smíchejte šálek šťávy z hořké tykve s vodou a medem a krmte své dítě dvakrát denně.
 5. Mrkevobsahuje vitamín A, který posiluje imunitu a umožňuje tělu bojovat s jakýmikoli střevními červy, než se v těle úplně zabydlí. Konzumace mrkve nalačno pomůže neutralizovat přetrvávající parazity v těle a také zabrání opětovné infekci.
 6. Kurkumaje přírodní antiseptikum a pomáhá při odstraňování všech typů střevních červů. Potřebujete sklenici teplé vody smíchané s jednou lžící kurkumy, podávejte dítěti od červů jednou denně po dobu pěti dnů.
 7. Kokosový ořechmá silné antiparazitické vlastnosti, díky čemuž je účinný při léčbě červů. K hubení červů můžete použít ovoce nebo olej. Nechte své dítě jíst lžíci mletého kokosu denně se snídaní. Používejte tento domácí lék po dobu jednoho týdne. Koncentrovaný kokosový olej obsahuje triglyceridy se středně dlouhým řetězcem, které pomohou odstranit červy z těla vašeho dítěte. Užívání čtyř až šesti lžiček kokosového oleje každé ráno po dobu jednoho týdne podpoří imunitu a zabrání opakování napadení červy.
 8. Karafiátničí stávající střevní červy a jejich vajíčka a také zabraňuje budoucím infekcím. Přidejte lžičku hřebíčku do sklenice horké vody a nechte 20 minut uležet. Pijte tuto vodu třikrát týdně, abyste zabránili kontaminaci.
 9. Cibulová šťávapomáhá v boji proti škrkavkám. Cibuli přebereme a dobře nakrájíme, z cibulové směsi scedíme šťávu. Konzumujte ráno na lačný žaludek.
 10. Indický šeříkmá antiparazitické vlastnosti a může zničit různé střevní červy. Smíchejte sušené listy v teplém mléce a medu. Nabídněte svému dítěti dvakrát týdně.

Tradiční domácí prostředky mohou pomoci zmírnit infekci, ale nemohou ji zcela vyléčit. Nenahrazují léky na předpis.

Prevence červů u dětí

Děti hrající si v blátě, písku, trávě a dalších otevřených prostranstvích se s větší pravděpodobností nakazí červy. Zatímco červy lze odstranit odčervením, je nejlepší infekci co nejvíce předcházet.

Hygiena je zde zásadní. Naučte své děti základním hygienickým návykům a vzdělávejte je o tom, jak se jim červi dostávají do těla a způsobují jim nemoci.

Prevence červů zahrnuje následující akce:

 1. Nedávejte dětem surovou vodu z pramenů nebo studánek. Tato voda se musí před použitím přefiltrovat a převařit.
 2. Po kontaktu se zemí je třeba ruce důkladně umýt mýdlem.
 3. Vyplatí se také umýt zeleninu, bylinky, ovoce a bobule, které jedí dítě a další členové rodiny.
 4. Důležité je maso, ryby a drůbež důkladně tepelně upravit.
 5. Nenabízejte svému dítěti sušená, solená nebo syrová jídla, která nebyla tepelně upravena.
 6. Po koupání ve vodě je nutné se osprchovat. Nedovolte, aby domácí mazlíčci olizovali ruce nebo obličej vašeho dítěte, protože jejich jazyky mohou obsahovat vajíčka červů.
 7. Po každém kontaktu se zvířaty je třeba si dobře umýt ruce.

Tato opatření nevylučují možnost infekce helminty, ale minimalizují ji.