Jaká profylaxe je nutná k ochraně proti červům?

K dnešnímu dni vědci znají asi 400 druhů různých helmintů. Jsou schopni parazitovat téměř ve všech orgánech a systémech člověka, což způsobuje obrovské množství nemocí.

infekce červy prostřednictvím špinavých rukou

Červi se bojí čistoty, proto je hlavní prevencí dodržování základních hygienických pravidel

Podle statistik obývají paraziti tělo každého čtvrtého člověka na naší planetě a s nějakým druhem se alespoň jednou za život setká téměř každý. Prevence červů zůstává jedním z nejpalčivějších problémů moderní medicíny. Jakými prostředky lze zabránit pronikání parazitů do lidského těla?

Obecná informace

V závislosti na prostředcích, kterými se prevence helmintických onemocnění provádí, může jít o následující typy:

 • nelékové;
 • léčivé nebo tradiční;
 • lidové prostředky.

Těžko říct, který z těchto směrů je v boji proti červům optimální. Všechny se navzájem doplňují, takže nejlepší účinek je pozorován pouze s integrovaným přístupem.

Nedrogové metody

Dodržováním poměrně jednoduchých pravidel můžete zabránit požití invazivních forem červů do těla. Ten může vstoupit do lidského těla následujícími způsoby:

 • se špinavým jídlem nebo rukama;
 • při konzumaci jídla, které neprošlo řádnou tepelnou úpravou;
 • při pití nekvalitní vody nebo vody z neověřených zdrojů.
mytí rukou, aby se zabránilo červům

Několikrát denně, po příchodu z ulice nebo po interakci s domácími zvířaty, se doporučuje umýt si ruce mýdlem a vodou.

Proto nespecifická prevence červů spočívá v následujících bodech:

 • dodržování pravidel osobní hygieny;
 • pravidelná výměna prádla;
 • včasný úklid v domě;
 • správná manipulace s potravinami před konzumací;
 • používání vody, která splňuje hygienické a hygienické normy, pouze z důvěryhodných zdrojů.

Předpokládá se, že děti zanedbávají pravidla osobní hygieny. Ale tento jev není u dospělých neobvyklý. Pravidelné mytí rukou by mělo být nutností před jídlem, po použití toalety, při návratu domů z veřejných míst. Kliky dveří, zábradlí, bankovky a všechny druhy povrchů, kterých se člověk dotkne, mohou být kontaminovány vajíčky parazitů.

Do těla se dostávají ústy. Tímto způsobem se přenášejí geohelminti - škrkavky, červci, bičíkovci, nekator, měchovci, střevní úhoř. Biohelminti, kteří k plnému vývoji a rozmnožování potřebují mezihostitele, se do těla dostávají při požití potravy, která prošla nekvalitní tepelnou úpravou.

U dospělého, který aktivně konzumuje sushi, špatně zpracované solené a uzené ryby, steaky s krví, se zvyšuje pravděpodobnost infekce tasemnicemi. Jsou považováni za nejdelší a nejnebezpečnější ze všech helmintů, kteří mohou obývat lidské tělo.

Při cestách do exotických zemí je třeba být maximálně obezřetní a opatrní. K pití používejte pouze balenou vodu. Pokud to není možné, je třeba vodu na pití a vaření převařit. Můžete použít speciální přípravky určené k čištění vody. Zeleninu a ovoce důkladně omyjte. Při konzumaci místních jídel je třeba vybírat ta, která prošla dobrou tepelnou úpravou.

mokré čištění pro prevenci červů

V domě, kde žijí pouze dospělí, by se mokré čištění mělo provádět alespoň jednou týdně, v dětském pokoji - dvakrát. Plyšové hračky vysát, zbytek vyprat v mýdlové vodě.

Domácí mazlíčci by měli podstupovat pravidelné prohlídky u veterináře a následně léky na červy. Pokud pacient tato doporučení dodrží, je dost možné, že nebude potřebovat léčbu prášky.

Lékařská prevence

Pokud jde o prevenci červů pomocí farmakologických léků, zde se vědci rozdělili na dvě velké skupiny. První věří, že profylaxe pilulkami je bezpečná, účinná a měla by být prováděna pravidelně. To platí jak pro dospělé, tak pro děti. Druhá skupina je proti používání pilulek pro profylaktické účely. Je toho názoru, že užíváním spíše toxických léků k prevenci červů člověk svému tělu více škodí. Tato taktika je jako střílet z děla na hejno vrabců.

Vzhledem k tomu, že tablety proti červům jsou stále farmakologickými látkami, mají určité indikace a kontraindikace pro použití a mají také řadu vedlejších účinků, měly by být používány pouze s vysokou pravděpodobností napadení červy. Podezřívat to lze v těchto případech:

 • kontakt s infikovaným pacientem - doma, ve školce, škole;
 • přítomnost zvířat ve volném výběhu;
 • přítomnost klinických příznaků onemocnění s negativními výsledky laboratorních testů.

Poslední případ si zaslouží zvláštní pozornost. Velmi často lékaři, s přihlédnutím ke stížnostem pacienta, mají podezření, že má parazity, a výsledky laboratorních testů zůstávají negativní. V takových případech lékaři doporučují tzv. profylaktickou léčbu proti červům. Hlavní příznaky jsou:

 • celková slabost;
 • nevolnost;
 • podrážděnost;
 • poruchy spánku;
 • problémy s intelektuální činností;
 • kožní projevy neznámého původu;
 • Anémie z nedostatku železa.

Přítomnost komplexu těchto příznaků je indikací pro jmenování tradičního léku pro prevenci červů.

Lidové způsoby

Tradiční medicína také nabízí mnoho profylaktických prostředků proti helmintům. Ve srovnání s tradiční pilulkovou léčbou mají lidové léky na červy řadu výhod. V první řadě jsou pro lidský organismus relativně bezpečné. Prevence a léčba lidovými prostředky proti červům je zřídka doprovázena nežádoucími jevy a obvykle dávají dobrý výsledek.

Relativní levnost je zpřístupňuje naprosté většině obyvatel naší země a jejich relativní bezpečnost umožňuje jejich použití jako profylaktické prostředky proti červům.

Tansy má paralytický účinek na červy. Je zvláště účinný jako profylaktický prostředek proti červům a škrkavkám. Tito červi nemají žádné úpravy, které by jim pomohly zůstat v těle. Chcete-li připravit infuzi tansy, nalijte lžíci surovin se sklenicí vroucí vody, trvejte na jedné hodině. Poté musí být infuze filtrována a pít v kurzu, jednu polévkovou lžíci třikrát denně, před jídlem.

Pelyněk je účinný proti tasemnicím, škrkavkám a lambliím. K léčbě a prevenci se používá alkoholová tinktura, která se užívá 20 kapek třikrát denně půl hodiny před jídlem.

Dalším účinným prostředkem je granátové jablko. Kůra z jednoho ovoce se spaří 0, 5 litru vroucí vody. Výsledný produkt se musí vypít do 1, 5 hodiny. Po 3 hodinách musíte užít laxativní tablety.

Jako profylaktický prostředek proti lamblie se doporučuje používat březový dehet. K tomu je třeba jej vypít v průběhu 14 dnů. První den se jedna kapka dehtu rozpustí ve lžíci medu. Potom se každý den přidá jedna kapka, čímž se počet zvýší na osm. Takové kurzy se mohou konat nejvýše jednou za šest měsíců.

Dvě polévkové lžíce dýňových semínek by měly být smíchány se šťávou z brusinek. Náprava se musí vypít na lačný žaludek a po třech hodinách si vzít projímadlo. Používá se jak proti škrkavkám, tak proti tasemnicím.

Doporučení

Jak pilulky, tak lidové léky na léčbu červů by měly být užívány pouze pod dohledem odborníků. Konečné rozhodnutí o vhodnosti profylaxe proti parazitům musí učinit ošetřující lékař. Bude vás informovat o tom, jaké prostředky proti červům existují, a pomůže vám vybrat metodu, která bude v každém případě optimální.