Mýty a pravdy o červech - parazitech v lidském těle

Červi jsou parazité patřící do skupiny helmintů. Existují v těle savců, ryb a lidí, živí se „hostitelem", škodí tělu snižováním nutriční hodnoty potravy, vylučováním odpadních látek, snižováním imunity a zvyšováním náchylnosti k alergenům. Během historie boje proti helminthiasám lidstvo vynalezlo mnoho metod léčby. Zvažujeme účinnost těchto metod, účinek prevence v podobě pravidelného užívání pilulek na červy a oddělujeme pravdu od fikce.

Červi: zdraví škodliví parazité

léčba parazity lékařem

Přestože v přírodě existují symbiontní paraziti, kteří existují na úkor hostitele, ale přinášejí nejen škodu, ale také užitek hlavnímu tělu, červi jsou paraziti, jejichž přítomnost v těle výrazně zhoršuje zdraví. Z hlediska stupně poškození jsou helmintiázy srovnávány s nemocemi, jako je tuberkulóza, ischemická choroba srdeční a chronický průjem.

Červi jsou paraziti, kteří i v počáteční fázi helmintiázy mohou způsobit poruchy ve fungování trávicího systému, imunity a alergické reakce. S rozvojem onemocnění, anémie, jsou zaznamenány různé stavy nedostatku v důsledku spotřeby živin, vitamínů, minerálů helminty, které vstupují do lidského těla s jídlem.

Skupina červů, parazitů, helmintů zahrnuje škrkavky, červotoče, háďátka, toxokara. Z hlediska šíření helmintiáz jsou srovnávány s infekčními chorobami, na druhém místě po chřipce. A přítomnost helmintů v těle na pozadí akutního infekčního procesu může výrazně zkomplikovat zotavení, prodloužit onemocnění.

Těžké helmintiázy ovlivňují i reprodukční funkce, mohou být příčinou neplodnosti, narození dětí s vývojovými vadami. Šíření červů po celém těle se stává příčinou postižení člověka.

Prevalence helmintů je nejčastěji vysvětlována nedodržováním hygienických pravidel („nemoc špinavých rukou"), kvalitou životních podmínek a znečištěním území v okolí chovů hospodářských zvířat, a to jak osobním, tak komerčním. Nedodržování hygienických a hygienických norem: zpracování potravin, rukou, povrchů na veřejných místech vytváří v našich klimatických podmínkách příznivé prostředí pro množení helmintů a jejich přenos z jednoho nosiče na druhého.

Děti a starší lidé jsou nejvíce náchylní k parazitárním onemocněním kvůli snížené imunitní obraně. Děti si také ještě nevytvořily návyk mýt si ruce, ale existuje instinkt vše zkoumat ústy, stejně jako potřeba kousat si nehty a cucat si prsty.

Mýty a realita: o léčbě a prevenci onemocnění "helminthiasis"

správná výživa pro červy

Za existenci různých "domácích", alternativních metod léčby helmintiázy vděčí lidstvo názoru, že je "hanebné" navštívit lékaře s takovou diagnózou. Proto, když se lidé dozvěděli o přítomnosti červů z výsledků testů nebo podezření na helmintiázu sami o sobě obecnými příznaky, lidé se často snaží vyhnout se konzultaci s odborníkem tím, že si v lékárnách koupí "pilulky na červy" nebo se uchýlí k "lidovým" metodám léčby.

Samodiagnostika je často založena na falešných indikacích a pokusy o léčbu jsou zdraví škodlivé. Jeden z rozšířených mýtů říká, že noční bruxismus, skřípání zubů ve snu, je nesporným znakem přítomnosti červů v těle, parazitů, kteří přispívají k neklidnému spánku. Tato verze nenašla v průběhu vědeckého výzkumu žádné potvrzení, nejčastěji je příčinou bruxismu stres a dysfunkce nervového systému. A "léčit se na červy" v tomto případě nedává žádný smysl.

Podívejme se na některé běžné alternativní techniky používané pro helmintiózu.

Konzumace velkého množství zeleniny bohaté na aromatické látky: petržel, kopr, celer, koriandr nemá žádný vliv na helminty a další skupiny parazitů žijících v těle a na povrchu těla. Stejně tak jsou helminti lhostejní k zelenině, ovoci, pomerančovým plodům, kterým jsou také připisovány léčivé vlastnosti. Zvýšené množství vitamínů dodávaných s velkým množstvím zeleniny nebo dýně, rakytníku, mrkve, tomelu může na chvíli zlepšit celkový stav, ale ne vyléčit helmintiózu. Ale hypervitaminóza a poruchy trávení u těch, kteří mají rádi tuto metodu terapie, jsou docela běžné. Nemluvě o možnosti další infekce při použití špatně umytých bylin: abyste se zbavili vajíček červů, musí se zelenina před jídlem několikrát důkladně omýt.

Okamžitou úlevu od parazitů slibují různé druhy výplachů střev, střevní klystýry citronovou nebo česnekovou šťávou. Pro klystýry a hrnky Esmarch však není k dispozici dutina tenkého střeva, lokalita helmintů. Důsledkem takové pseudovědecké metody není vyléčení helmintiázy, ale narušení střevní mikroflóry pravidelnými klystýry a v důsledku toho eroze jejího slizničního povrchu při použití žíravých šťáv.

Nebezpečí samopředepisování tablet pro červy

tablety na červy

Pokud lidová léčba nepomůže, pak je nutné uchýlit se k lékům. Tablety proti červům, léky, které léčí helmintiázy, jsou poměrně běžné a jsou volně prodejné v lékárnách.

Je však třeba připomenout, že existuje poměrně velké množství helminthiáz a jiných parazitóz a navzdory existenci kombinovaných léků neexistuje jediná „pilulka proti červům". Pro různé typy helmintů se vyrábějí různé léky.

Kromě toho jsou léky na helmintiázu poměrně toxické a mají řadu kontraindikací, jak z hlediska celkového zdraví, tak pro věková období nebo fyziologické stavy (těhotenství v různých obdobích). Výběr vhodného léku provádí odborník, který bere v úvahu všechny faktory, stupeň infekce. V některých případech je zapotřebí léčba, která kombinuje několik léků, další léky na podporu těla během léčby a prevenci nejpravděpodobnějších komplikací.

Prevence helmintiázy v podobě pravidelných antiparazitik, kterými se někteří lidé, zejména chovatelé domácích mazlíčků, dodržují, může nadělat více škody než počáteční stádium onemocnění. Působení anthelmintik je založeno na otravě parazity, které jsou však pro člověka toxické a neměly by se užívat „pro každý případ, pro prevenci".