Jak se červi u lidí objevují a jak s nimi zacházet

Přítomnost parazitických organismů v těle vede nejen k nepohodlí a vzniku nepříjemných symptomů, rozvíjejí se různá onemocnění a zdravotní stav se prudce zhoršuje. Některé druhy parazitů ohrožují nejen zdraví, ale i život. Nebezpečné sousedství způsobuje snížení imunity, poškození integrity vnitřních orgánů. Lékaři bijí na poplach, více než osmdesát procent všech nemocí je způsobeno parazity nebo jsou důsledkem jejich života v těle. Statistiky jsou alarmující: každý čtvrtý dospělý a každé druhé dítě jsou infikováni helminty. Osoba velmi často neví o přítomnosti červů, dokud se stav nestane kritickým. Odkud pocházejí lidští červi? Koneckonců, infekce se vyskytuje i u těch lidí, kteří striktně dodržují doporučení a snaží se vyloučit všechny kontakty s patogenním prostředím. Pokusme se přijít na to, jak se vyhnout infekci, která se stává příčinou vývoje helminthické invaze.

Hlavní cesty infekce: odkud pocházejí červi

škrkavka z lidského těla

Existují různé způsoby, jak se nakazit parazity. Červi jsou problémem pro osobu jakéhokoli věku, ačkoli děti jsou nejzranitelnější kategorií. Poznávají svět aktivním zkoumáním předmětů podle chuti a nemají trvalé hygienické návyky. Děti se nakazí hlavně díky používání rostlinných produktů bez předběžného praní, porušení hygienických pravidel po kontaktu s domácími zvířaty, olizování špinavých prstů. Červi u dětí jsou velmi častým jevem.

Mechanismus infekce parazity dospělými je prakticky stejný. Většina helmintiózy se vyvíjí v důsledku ignorování pravidel osobní hygieny. K infekci často dochází v důsledku kontaktu s nemocnými lidmi nebo zvířaty, používání kontaminovaných předmětů do domácnosti a věcí. Při nedostatečné tepelné úpravě masa a ryb je také vysoké riziko onemocnění. Biohelmintiázy tímto způsobem pronikají do lidského těla. Aby se minimalizovala pravděpodobnost vývoje patologie, je nutné ryby a maso pečlivě vařit, dusit nebo smažit. Pití kontaminované vody, plavání v neznámém vodním toku nebo práce na zahradě bez chráněných rukou může způsobit, že se v těle dospělého objeví červi.

manipulace s půdou jako příčina napadení parazity

Hlavní cesty infekce jsou:

 1. Orálně-fekální. Patogen vstupuje do těla kontaminovanou potravou nebo vodou. Tato skupina helmintů žije převážně ve střevech. Patogenní organismus prochází celým vývojovým cyklem a vylučuje vajíčka, která jdou ven s výkaly hostitele. Po vstupu do vnějšího prostředí je parazit zaveden do těla jiného hostitele.
 2. Skrz zem. K přenosu parazitů tímto způsobem dochází v důsledku kontaktu člověka s kontaminovanou půdou. Způsob přenosu je podobný jako u předchozí verze infekce, ale vajíčka vstupují do země nejen výkaly, ale i dalšími sekrety těla hostitele.
 3. Hematogenní. Paraziti vstupují do hostitelského organismu kousnutím hmyzem. Infikovaní krveprolití nesou vajíčka helmintů.
 4. Biohelmintiáza. Složitý infekční systém, ve kterém je přítomno několik přechodných a trvalých hostitelů.

Životní cyklus parazitů

Různé typy helmintů mají svůj vlastní vývojový cyklus, ale jejich obecné schéma je totožné: z vajíčka se vyvíjí larva, která se nakonec přemění na dospělého sexuálně zralého jedince.

S ohledem na zvláštnosti vývoje existují tři skupiny parazitů:

 • Kontakt;
 • geohelminty;
 • biohelmintů.

K infekci kontaktními parazity dochází převážně špinavýma rukama. Geohelminthové se vyvíjejí bez mezihostitele. Vejce dozrávají v zemi. Tato skupina parazitů vstupuje do lidského těla ústní dutinou nebo kůží. Biohelminti mají nejsložitější vývojový cyklus s několika mezihostiteli.

Příznaky helmintiázy

Po proniknutí parazitů do lidského těla se první příznaky mohou objevit okamžitě nebo po chvíli, kdy se počet červů výrazně zvyšuje nebo jediný zástupce druhu roste do velké velikosti. První ránu udělá imunitní systém.

špatný spánek s parazity v těle

Postupně se objevují známky obecného zhoršení zdraví:

 • únava;
 • špatný spánek;
 • apatie;
 • letargie;
 • závrať.

Tyto příznaky jsou způsobeny rostoucím nedostatkem živin a složek, které jsou absorbovány parazity, což ochuzuje lidské tělo. Lidé s helmintiázou se stávají slabými a podrážděnými. Postupně se objevují specifické příznaky, které závisí na typu helmintu, lokalizaci v konkrétním orgánu.

Červi v játrech

Paraziti vstupují do orgánu krví nebo orálně. Jak nemoc postupuje, jsou pozorovány následující příznaky:

 1. Tělesná teplota stoupá o několik stupňů. S hmotou parazitů v orgánu může začít nekróza, absces, v takovém případě teplota stoupne na kritické hodnoty.
 2. Sliznice a kůže žloutnou, protože žláza produkuje velké množství bilirubinu.
 3. Při palpaci je cítit zvětšení jater. Pacient cítí prasknutí orgánu, přitlačí na sousední tkáně. Začíná rušit bolest v břiše vpravo, dýchání se stává obtížným.
 4. Klinický krevní test ukazuje zvýšený obsah eozinofilů.
 5. Často se obává nevolnosti, nepříjemné chuti v ústech. Někteří pacienti si stěžují na závratě.
zápach z úst jako příznak parazitů v těle

Střevní červi

Většina parazitů dává přednost životu ve střevech. Je to ideální místo pro krmení, vývoj a reprodukci. Sexuálně zralí jedinci ve střevech vylučují vajíčka, která se do prostředí dostávají s výkaly pacienta.

Příznaky lokalizace helmintů v tomto orgánu jsou následující:

 1. Trávicí potíže ve formě převahy zácpy nebo průjmu, nevolnosti a zvracení.
 2. Averze k jídlu, úplná ztráta chuti k jídlu.
 3. Změna stravovacích návyků. Pacient odmítá svá oblíbená jídla a dává přednost neobvyklé chuti.
 4. Přítomnost krve ve výkalech.
 5. Velmi silná křečovitá bolest břicha.
 6. Přítomnost parazitů nebo jejich fragmentů ve výkalech, zvracení.
 7. Neprůchodnost střev.
bolest břicha s parazity v těle

Červi v plicích

Červi vstupují do plic krevním oběhem. Lokalizace helmintů v dýchacím systému způsobuje velké poškození těla. Příznaky poškození plic jsou následující:

 1. Bolest na hrudi.
 2. Vyčerpávající kašel s vykašláváním.
 3. Zvýšená tělesná teplota.
 4. Slyšení sípání v hrudi.
 5. Obtížné dýchání, vývoj astmatické složky.

Při hromadném očkování plic existuje vysoká pravděpodobnost vzniku komplikací ve formě zápalu plic, zablokování dýchacích cest, nekrózy nebo abscesu.

Červi v očích

Lokalizace larv helmintů v očích vede k vážným problémům se zrakem. Příznaky přítomnosti parazitů v očích jsou následující:

 1. Viditelná těsnění pod víčky.
 2. Bolest a pohyb v očích.
 3. Prudký pokles zrakové ostrosti.
 4. Změna polohy oční bulvy.
 5. Progresivní šilhání.
 6. Neustálý výtok z oka.
snížené vidění s parazity v těle

Červi v mozku

Přítomnost parazitů v mozku je jedním z nejzávažnějších stavů, protože helminti nenávratně poškozují nervová vlákna. Velmi často nemoc končí smrtí pacienta.

Příznaky mozkových parazitů jsou:

 1. Násilná migrénová bolest hlavy.
 2. Závrať.
 3. Nevolnost, zvracení.
 4. Přistoupení neuropsychiatrických poruch.

Helminthická invazivní terapie

Paraziti v těle dospělých a dětí jsou často detekováni. Povědomí o přítomnosti patogenních jedinců ve vlastním těle je dosti nepříjemné. Je nutné včas zahájit správnou léčbu. Pouze kvalifikovaný odborník může předepisovat antihelmintické léky.

Chcete -li potvrdit nebo vyvrátit vaše podezření, musíte být vyšetřeni a testováni.

Lékař doporučuje jakoukoli metodu detekce helmintů: kompletní krevní obraz, výkaly, moč, ultrazvuk nebo rentgen, endoskopii nebo CT. Na základě typu identifikovaného parazita je předepsána léčba. Farmaceutický průmysl je připraven nabídnout spoustu účinných léků proti červům. Léčba může být provedena s použitím léku jednou nebo během kurzu. Vše závisí na typu parazita, místě lokalizace, množství a také na celkovém stavu pacienta.

Při zjišťování skutečnosti o helmintiáze v rodině se doporučuje podstoupit léčbu parazitů v těle každému, kdo žije společně. Lidské helminty jsou nejen nepříjemnou, ale také velmi nebezpečnou nemocí, která ohrožuje rozvoj mnoha komplikací. Nemůžete ignorovat situaci ani užívat drogy sami. Pouze lékař může předepsat nápravu, která bude co nejúčinnější a nepoškodí.

Existují lidové recepty, které se mohou stát silnou oporou těla proti helmintiáze. Léky mohou být použity jako doplněk k lékové terapii nebo k profylaxi. Je třeba si uvědomit, že tradiční medicínu nemůžete užívat sami. Zpočátku musíte zjistit informace o parazitu, zjistit místo jeho lokalizace. Pokud je to možné, lékař vám doporučí přidat do léčebného režimu recepty na alternativní medicínu.

Následující bylinné přísady jsou považovány za nejlepší lidové prostředky: dýňová semínka, pelyněk, zázvor, bylinné přípravky, tansy, řešetlák.

tansy k odstranění parazitů z těla

Preventivní akce

Napadení červy není tak neškodné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nemoc podkopává zdraví, negativně ovlivňuje celkový stav. Pro kojence je helmintiáza mnohem nebezpečnější: dítě vážně zaostává ve vývoji, je často nemocné.

Preventivní opatření jsou jednoduchá a snadno proveditelná, stačí si vytvořit dobré návyky:

 1. Před jídlem, po procházce a návštěvě veřejných míst si umyjte ruce.
 2. Proveďte odčervení domácích zvířat.
 3. Jezte pouze umyté rostlinné potraviny.
 4. Nepijte převařenou vodu, odmítněte plavat v neznámých vodních plochách.
 5. Práce na zahradě nebo zeleninové zahradě v rukavicích.
 6. Masové a rybí pokrmy důkladně připravte.
 7. Odmítněte kupovat jídlo na spontánních trzích.

A i když je nemožné zcela se chránit před helminthickou invazí, je skutečně možné minimalizovat rizika dodržováním doporučení odborníků. Nebuďte nemocní!