Nejjednodušší paraziti, jaké mohou lidé mít

bolest břicha v přítomnosti prvokových parazitů

Nejjednodušší parazit je organismus, který je přizpůsoben k invazi a životu v buňkách a tkáních jiných organismů. Nejjednodušší paraziti nemohou žít v otevřeném prostředí sami jako ostatní prvoki, ale musí napadnout tělo jiného organismu, aby získali ochranu a výživu.

Nejjednodušší paraziti a jejich odrůdy

Nejjednodušší organismy jsou eukaryotické systémy, které existují jako strukturálně a funkčně nezávislé jednotlivé buňky (včetně těch druhů, které jsou společenské nebo tvoří kolonie). Prvoci vyvíjejí poměrně složité subcelulární znaky (membrány a organely), které jim umožňují přežít v drsných podmínkách prostředí. Většina prvoků jsou mikroskopické organismy a jen některé z nich rostou dostatečně velké, aby byly viditelné pouhým okem. Jako jednobuněčné eukaryoty se pohybují, aby přežily, živily se a reprodukovaly.

Existují jedni z nejjednodušších parazitů, kteří způsobují problémy. Jsou přítomny v našich potravinách, půdě a vodě a mohou nám být velmi špatně, pokud se někdy dostanou do nás.

Každý jiný prvokový parazit může v našem těle způsobit různá onemocnění. Některé z nich mohou způsobit vážná onemocnění dýchacích cest (průchod vzduchu z nosu do plic) a centrálního nervového systému (mozek, hlavové nervy a mícha), zatímco jiná žijí ve střevech a způsobují příznaky jako průjem a nejsou smrtelné.

bolest břicha s prvokovými parazity

Existují čtyři druhy prvoků parazitů, které jsou klasifikovány podle toho, jak se pohybují:

 • sarcodes jsou skupina améb, které se pohybují pomocí pseudopodů a kontrakcí, které mění tvar jejich buněk;
 • mastigoforové se pohybují pomocí bičíků;
 • siliofory používají řasinky;
 • sporozoani jsou nepohybliví, když jsou v dospělosti.

Životní cykly parazitů prvoků

Většina prvoků má obrovský reprodukční potenciál, protože mají krátkou generační dobu, procházejí rychlým sekvenčním vývojem a produkují velké množství potomků asexuálně nebo sexuálně. Tyto charakteristiky jsou zodpovědné za mnoho nejjednodušších infekcí, které rychle způsobují akutní příznaky onemocnění.

Vývojová stadia prvokových parazitů, která se vyskytují v hostiteli, obvykle sestávají z krmení trofozoity a lze je nalézt intracelulárně (v buňkách hostitele) nebo extracelulárně (v dutých orgánech, tělních tekutinách nebo internodech mezi buňkami). Přestože jsou trophozoiti ideální pro svůj parazitický způsob existence, nejsou příliš odolní vůči vnějším podmínkám prostředí a mimo své hostitele dlouho nepřežívají. K přesunu z hostitele na hostitele používají prvokoví paraziti jeden ze čtyř hlavních způsobů přenosu: přímý, fekálně-orální, přenosný a od dravce ke kořisti.

Způsoby přenosu prvokových parazitů na člověka

 1. Přímý přenos parazitů prostřednictvím intimního kontaktu s tělem - sexuálně (například Trichomonas mluví houbami, které u lidí způsobují trichomoniázu).
 2. Fekálně -orální přenos ekologicky stabilních fází cyst - paraziti procházejí výkaly jednoho hostitele a jsou přenášeni potravou nebo vodou na jiného (například Entamoeba histolytica, Giardia duodenalis a Balantidium coli jsou všechny formy fekálních cyst, které vedou k amébům úplavice, giardióza a balantidióza).
 3. K přenosu dochází, když jsou paraziti pohlceni krev sajícími členovci (hmyz nebo pavoukovci) a přeneseni na nové hostitele kousnutím (například Trypanosoma brucei, přenášená muchami tsetse a způsobující spavou nemoc a Plasmodium spp. Hemosporidia, přenášená komáry a způsobující malárii).
 4. K přenosu z dravce na kořist dochází, když se nejjednodušší parazit zasekne v tkáních oběti (například kráva, koza, prase), a sežere jej predátor (v našem případě osoba).

Nejjednodušší lidští paraziti a nemoci, které způsobují

Acanthamoeba. Tento parazit nakazí člověku oči nebo mozek a způsobí exogenní amébiázu. Může žít v jakékoli oblasti světa. Lidé jej mohou získat při čištění kontaktních čoček vodou z vodovodu.

Babesia. Infikuje červené krvinky a způsobuje onemocnění zvané babesióza. Různé druhy parazitů žijí v různých částech světa. Při kousnutí se přenáší klíšťaty.

nejjednodušší parazit babesia

Balantidium (Balantidium coli). Žije ve střevní sliznici, způsobuje řasnatou úplavici, nazývanou také balantidióza.

Blastocystis (Blastocystis). Tento parazit infikuje střeva hostitele. Do člověka se dostává požitými potravinami kontaminovanými lidskými nebo zvířecími výkaly. Nemoc způsobená tímto parazitem se nazývá blastocytóza.

Cryptosporidium (Cryptosporidium). Žije v lidském střevě. Distribuováno po celém světě. Do lidského těla se dostává požitou potravou kontaminovanou lidskými nebo zvířecími výkaly.

prvokový parazit kryptospordium

Dyzentérní améba (Entamoeba histolytica). Tento nejjednodušší parazit způsobuje střevní amebiázu. Nejčastěji se nacházejí v oblastech s vysokou hustotou osídlení, špatnou hygienou a tropickými oblastmi. Přenáší se fekálně-orální cestou.

Giardia lamblia. Žije v lumen tenkého střeva. Pokud lidé konzumují jídlo nebo vodu kontaminovanou fekáliemi, spící cysty Giardia mohou infikovat tělo a způsobit střevní giardiázu. Je zvláště nebezpečný pro děti a vyžaduje povinné dodržování léčebného režimu.

Isospore (Isospora belli). Ovlivňuje epiteliální buňky tenkého střeva. Distribuováno po celém světě. Přenáší se fekálně-orální cestou a je původcem isosporie.

Leishmania. Parazitizuje kůži a vnitřní orgány člověka. Existuje po celém světě v různých formách. Přenášeny některými druhy komárů při kousnutí.

nejjednodušší parazit Leishmania

Negleria (Naegleria fowleri). Způsobuje primární amébovou meningoencefalitidu, protože žije v lidském mozku. K infekci dochází prostřednictvím kontaminované půdy, bazénů a kontaminované vody.

Plasmodium (Plasmodium falciparum, P. vivax, P. ovale, P. malariae). Paraziti vstupují do červených krvinek a způsobují malárii. Existují v tropických oblastech, kde se nosí Anopheles, také známý jako anopheles komár.

Rhinosporidium seeberi. Množí se v nosu a nosohltanu, roste tam ve formě spór. Existuje v Indii a na Srí Lance. Lidé, kteří plavou ve veřejných vodách, se mohou parazitem nakazit, když je nosní sliznice v kontaktu s kontaminovaným materiálem.

protozoální paraziti lidské toxoplazmy

Toxoplasma (Toxoplasma gondii). Ovlivňuje játra, srdce, oči a mozek. Rozšířený parazit po celém světě. Lidé se mohou nakazit po konzumaci syrového nebo nedovařeného vepřového, jehněčího, kozího nebo mléka. Může také existovat v kontaminovaných potravinách nebo půdě kvůli kočičím výkalům. Nemoc způsobená tímto parazitem se nazývá toxoplazmóza nebo parazitická pneumonie.

Trichomonas (Trichomonas vaginalis). Infikuje ženský urogenitální trakt. Příznaky se liší u mužů a žen. Je to původce trichomoniázy, sexuálně přenosné infekce.

paraziti protozoální trichomonázy

Trypanosomy (Trypanosoma brucei, Trypanosoma cruzi). První druh parazita ovlivňuje centrální nervový systém, krev a lymfu. Přenáší se muchou tsetse a způsobuje takzvanou spavou nemoc. Druhý parazit způsobuje Chagasovu chorobu ovlivněním krve, svalů, nervů, srdce, jícnu a střev. Přenáší se také kousnutím hmyzem.

Jak léčit infekce způsobené prvokovými parazity u lidí?

Plán léčby infekce prvokovým parazitem bude záviset na konkrétní diagnóze. Váš lékař obvykle předepíše léky, například k léčbě trichomoniázy, giardiózy nebo kryptosporidiózy. Léky obvykle nejsou předepsány pro toxoplazmózu, pokud k tomu nejsou podmínky ve formě těhotenství, jiného onemocnění nebo závažné a dlouhodobé infekce.

Lékař může také doporučit další léčbu, která pomůže zmírnit příznaky. Například mnoho parazitických infekcí může způsobit průjem, který často vede k dehydrataci. Proto se při léčbě infekce způsobené parazity prvoků obvykle doporučuje pít dostatek tekutin k doplnění ztráty v těle.

Jak lze předcházet parazitům prvoků?

Chcete -li snížit riziko nákazy parazitární infekcí, můžete provést několik kroků:

 • praktikujte bezpečný sex pomocí kondomu;
 • pravidelně si myjte ruce, zejména po manipulaci se syrovými potravinami nebo výkaly;
 • Vařte jídlo na doporučenou teplotu jádra.
 • pijte na cestách čistou vodu, včetně balené vody;
 • vyvarujte se polykání vody z jezer, potoků nebo rybníků;
 • během těhotenství se vyhněte kočičím podestýlkám a výkalům.

Pokud máte podezření na parazitickou infekci, domluvte si schůzku se svým lékařem. Mohou pomoci diagnostikovat příčinu vašich příznaků a doporučit plán léčby. Čím dříve zahájíte léčbu, tím dříve můžete pomoci zastavit šíření infekce na ostatní.