U lidí se rychle zbavíme podkožních parazitů

svědění v přítomnosti podkožních parazitů

Lidé jsou zvyklí spojovat slovo „paraziti" s běžnými červy běžnými v lidském tlustém střevě. Ale jejich lokalizace může být tak rozmanitá, že pacient několik let ani neví o přítomnosti podkožních parazitů. Ano, nezvaní hosté mohou pohodlně sedět pod kůží člověka a jejich velikost lze jen zřídka nazvat mikroskopickou.

Druhy parazitů a jejich příznaky

Svrbí tě tělo? Hnisavé akné na obličeji? Občasná oblačnost v oku? To vše jsou podkožní paraziti, kteří se v těle svižně pohybují a mohou postihnout vnitřní orgány. K takovému pohybu dochází nezávisle nebo s proudem krve. Pacient o takovém „jevu" nemusí mnoho let vědět, dokud není nějaký červ pod vrstvou epidermis a „pozdraví" ho.

podkožní paraziti na paži

Abychom čtenáře vyděsili ještě více, je nutné poskytnout charakteristiky možných odrůd parazitů, jejichž stanoviště se nachází pouze pod kůží.

Filariáza

Pokud se vydáte do tropických zemí, připravte se na boj s hmyzem, který svým kousnutím může nejen způsobit potíže v podobě svědění nebo bolesti, ale může vás nakazit i parazity z druhu hlístic - filariázy. Nebezpečí onemocnění spočívá v dlouhé inkubační době - asi 5-7 let. Po celou tuto dobu se paraziti budou množit v lidském těle, aniž by se rozdávali s jakýmikoli známkami.

alergie s podkožními parazity

S velkým množstvím odpadních produktů hozených do těla se u člověka postupně začíná vyvíjet intoxikace, která se projevuje především charakteristickou kopřivkou na kůži. Poskytuje svědění pouze v počáteční fázi. V budoucnu bude pacient tápat po několika pohyblivých plombách, bude čelit ztrátě zraku, vyrovná se s akutní horečkou.

Pokud jde o diagnostiku, zde je pacient při kontaktu s klinikou vyšetřen odborníkem. Pouhým okem můžete vidět lezoucí červy pod kůží, jsou také dokonale viditelné při zkoumání očí. Specialista objasněním průběhu onemocnění a událostí, které mu předcházejí, diagnostikuje a předepisuje příslušnou léčbu.

nepohodlí s podkožními parazity

Důležité!Při cestování do horkých zemí nezanedbávejte očkování, i když to nevyžaduje vízová kontrola nebo zdravotní služby.

Dracunculiasis

Helminty prezentované skupiny vstupují do těla požitou kontaminovanou vodou. Obsahuje larvy, jejichž detekce je v zásadě nemožná. Samotná infekce však může být pro člověka smrtelná, protože larvy dorůstají velikosti až jednoho metru. Jeden takový helmint se může usadit v žaludku nebo proniknout do plic a zcela zablokovat dýchání osoby. To se však stává zřídka, protože ve většině případů si tento druh parazita vybere dolní končetiny osoby.

svědění v nohou s podkožními parazity

Příznaky zahrnují:

 • svědění dolních končetin;
 • tvorba charakteristického válečku na nohou nebo chodidlech;
 • různé hnisavé léze kůže;
 • zvláštní bubliny dosahující nejméně 8 cm v průměru, které jednoduše praskly pod vlivem vody.
skvrna na kůži s podkožními parazity

Věnujte velkou pozornost tomu, jaký druh vody pijete, protože je snazší chránit sebe a své blízké před takovou infekcí, než se uchýlit k léčbě.

Svrab

Všechna nepříjemná svrab se projevuje pouze svěděním, jen zřídka na kůži najdete nějaké změny v podobě skvrn a zarudnutí. Mohou za to kožní roztoči, k jejichž infekci dochází pouze při interakci s jiným nositelem onemocnění nebo v případě kontaktu s předměty jeho oděvu.

podkožní svrab roztoč pod mikroskopem

Klíšťata jsou malé velikosti, nejsou viditelná pouhým okem, ale jejich aktivita v těle je poměrně rozsáhlá. V případě proniknutí do kůže paraziti ohlodávají své průchody v hlubokých vrstvách epidermis - to vyvolává svědění. Při dlouhých procházkách parazitů se na kůži začínají objevovat průchody a pokud jsou povrchy ošetřeny jódem, můžete si všimnout charakteristické pavučiny takových průchodů.

Mezi související příznaky patří:

 • v místech poškrábání se tvoří bubliny;
 • ruce a kloubní povrchy jsou více ovlivněny.
pruritus s podkožními parazity

Důležité!Navzdory rychlé diagnostice prostřednictvím vyšetření odborníkem může léčba trvat dlouho, takže je lepší poslouchat opatření proti infekci.

Demodekóza

Z mnoha odrůd parazitů stojí za zmínku samostatně léze klíšťaty rodu Demodex. Jejich distribuce je lokalizována hlavně v mazových žlázách obličeje, které jsou prezentovány ve formě charakteristického akné. Navenek taková reprodukce vypadá velmi neatraktivně. Ztráta řas je také označována jako léze a symptomy.

podkožní parazit demodex na obličeji

Diagnostika takové léze trvá jen několik minut. Lékař jednoduše prohlédne kůži. Léčba však může trvat několik let, i když jsou přesně dodržovány všechny předpisy specialisty.

Diagnostika podkožních škůdců

Ve většině případů se diagnostika postižené kůže provádí přímo v kanceláři specialisty, který při vizuálním vyšetření již dokáže určit onemocnění. Ale pro přesnou identifikaci příčiny a souběžných lézí vnitřních orgánů je pacientovi předepsáno komplexní lékařské vyšetření. Za prvé je nutné objasnit všechny léze, a za druhé, tímto způsobem je možné najít ohniska akumulací parazitů (pokud existují) a přibližně určit jejich počet.

navštivte lékaře pro podkožní parazity

Pokud zjistíte nepříjemné příznaky ve formě vyrážky, svědění a dalších změn, měli byste kontaktovat takové specialisty jako:

 • dermatolog;
 • alergolog;
 • neuropatolog;
 • lékařský psycholog;
 • specialista na infekční choroby.

Komplexní vyšetření zahrnuje návštěvu neurologa a lékařského psychologa, protože svědění a vyrážka jsou často jednoduchou psychologickou poruchou. Ale takové návštěvy jsou způsobeny pouze nedostatkem přesné diagnózy, která nebyla provedena po vyšetření místním lékařem.

lékařské vyšetření na podkožní parazity

Při identifikaci typu onemocnění je zvláště důležitá laboratorní diagnostika pacienta, která přesně ukáže přítomnost parazitů pod kůží nebo ve vnitřních orgánech. Takový průzkum zahrnuje dvě fáze:

 1. Přímá diagnostika parazitů - ke studiu změn se používá škrábání nebo rozmazání sliznic. Přímá metoda se používá v případě jasného projevu přítomnosti parazitů: zarudnutí kůže, puchýře, hnisavé akné.
 2. Druhá fáze zahrnuje studium krve na přítomnost komplexů antigen-protilátka, která přesně určuje imunitní odpověď na boj proti parazitům v lidském těle. Vyřazené prvky vitální aktivity parazitů zpravidla téměř úplně zabíjejí ochranné protilátky, v důsledku čehož oslabená imunita těla není schopna překonat invazi a aktivitu nezvaných hostů.
krevní testy na podkožní parazity

K předepsání léčby je nutné přesně identifikovat typ parazita, který pronikl do lidského těla. Zde se spolu se škrábáním kůže nebo skvrnami na sliznici často odebírají k analýze vlasy, krev, nehty, výkaly, obsah puchýřů na kůži a další důležité biologické materiály.

Léčba

O léčbě parazitů pod kůží nelze přesně říci. Zde hraje důležitou roli jejich lokalizace, oblast a fáze léze.

Jako obecné informace lze citovat pouze následující techniky:

 1. Podkožní roztoči je nutné odstranit pomocí léků založených na eliminaci všech typů parazitů v těle. Zde specialisté často předepisují akaricidní látky, stejně jako antihistaminika. Jako externí aplikace působí jako účinný prostředek antibiotické masti a gely, stejně jako vazokonstrikční léky, například vodný roztok adrenalinu a resorcinolu. Návod k použití a léčebný režim vysvětlí lékař v závislosti na stádiu léze.
 2. Dracunculosis podléhá chirurgickému zákroku. Včetně všech druhů červů, které se rozšířily pod kůži člověka nebo již zasáhly vnitřní orgány. Nebezpečí takových lézí spočívá v šíření parazitů ve vnitřních orgánech, což často způsobuje utrpení mozku. To je důvod, proč pacient potřebuje podstoupit kompletní komplexní vyšetření, aby zjistil lokalizaci červů.
lékaři předepisují léčbu podkožních parazitů

Obecný princip odstraňování parazitů z těla probíhá dvěma způsoby - konzervativní metodou a chirurgickým zákrokem. V případě léčby podkožních parazitů se nedoporučuje používat alternativní metody, protože to bude trvat dlouho a poškození těla již může být závažné a mít důsledky pro pozdější život pacienta.

Profylaxe

K infekci parazity dochází přímým kontaktem s nemocným člověkem nebo infikovanou oblastí v případě konzumace nekvalitního jídla nebo vody. Vůdčí postavení mezi příčinami napadení parazity je dáno porušováním hygienických pravidel.

mytí rukou, aby se zabránilo podkožním parazitům

Abyste se chránili před uvedenými problémy, měli byste:

 1. Umyjte si ruce před jídlem, pokaždé po kontaktu s předměty na veřejných místech, stejně jako po použití peněz.
 2. Nezkoušejte věci jiné osoby, protože se může nakazit parazity, jejichž larvy se nacházejí na kůži, a tím se snadno přenášejí.
 3. Nepoužívejte kosmetiku jiných lidí. Rtěnky, řasenky, mýdlo někoho jiného a další položky se mohou stát stejnými nositeli larev parazitů.
 4. Při konzumaci ovoce a zeleniny je určitě vystavte mytí a jiným čisticím postupům od špíny a prachu - mezi nimi mohou být i larvy škůdců.
 5. V případě poranění nebo odřeniny je nutné je okamžitě ošetřit, aby se zabránilo infekci.
mytí ovoce, aby se zabránilo podkožním parazitům

Postarejte se o své zdraví a absolvujte povinné očkování pro případ nadcházející cesty do tropických zemí. Neodmítejte tam pomoc a ošetřování ran, kousnutí a jiných mechanických poranění kůže. Můžete se tak chránit před návštěvou nezvaných hostů.