Jak odstranit parazity z těla doma

Helminths (parazitické červy) jsou rozšířené po celém světě. Jsou obzvláště běžné v horkých zemích a na místech s vlhkým podnebím. Celkově existuje asi 400 druhů červů schopných infikovat lidské tělo. Všichni jsou rozděleni do 3 kategorií: hlístice, tasemnice a motolice. Doma se úspěšně léčí napadení hlísticemi - škrkavkami, jejichž stanovištěm je střevo. Jak odstranit parazity z těla? Co je třeba udělat pro obnovení zdraví bez nutnosti hospitalizace?

Druhy helmintů

Nebezpečí parazitů pro člověka

Patologický vliv parazitů na člověka závisí na stadiu helmintiózy. Většina známých červů má larvální stádium vývoje, které je charakterizováno přítomností migrujících larev v krvi pacienta. Je třeba poznamenat:

  • senzibilizace (konjunktivitida, otoky, kožní vyrážky, lymfadenitida, tonzilitida);
  • poškození plic (kašel, zápal plic);
  • poškození ledvin a jater (zablokování žlučovodů, žloutenka, hepatitida, mikrohematurie);
  • poškození mozku (meningitida, meningoencefalitida).

Ve střevní fázi invaze je klinický obraz poněkud pozměněn. Výsledné příznaky jsou způsobeny mechanickým poškozením střevních sliznic, zhoršenou absorpcí živin a uvolňováním odpadních produktů parazita do střevního lumenu.

V klasické verzi se střevní helmintiázy projevují následovně:

  • dyspeptický syndrom (nauzea, zvracení, bolesti břicha, průjem);
  • intoxikace (slabost, únava, bolesti hlavy a svalů, hypertermie).

Současně dochází ke změnám ve složení krve a výkalů. Ve stolici jsou detekována vajíčka parazita, jeho sexuálně zralé formy a krev. Anémie, hypoproteinémie, eozinofilní leukocytóza jsou zaznamenány v krvi.

Poznámka: Klinický obraz v praxi často kombinuje známky migračních a střevních stadií onemocnění. To je způsobeno skutečností, že pacient, který nedodržuje pravidla osobní hygieny, se znovu infikuje. Zároveň starší paraziti již získávají sexuálně dospělou formu, noví procházejí larválním stádiem.

Jak se zbavit červů doma

Nematody se obvykle léčí doma. V případě potřeby je možné samostatně léčit invaze způsobené střevními formami tasemnic (teniasis, teniarinhoses). Úspěšná terapie tkáňových forem invaze je nemožná bez dohledu odborníka a jmenování kompetentní farmakoterapie. Parazitů se můžete zbavit jak používáním léků, tak lidovými recepty.

9 populárních širokospektrých léků proti parazitům

Moderní antihelmintické léky vám umožní zbavit se červů během krátké doby. V závislosti na typu invaze se doba trvání léčby pohybuje od 1 do 5-7 dnů. Většina stávajících léků má široké spektrum účinku a je účinná při mnoha parazitárních onemocněních.

Pirantel

Používá se pro intestinální helmintiázu, má nízkou toxicitu a vysokou účinnost. Předepisuje se jako jedna dávka, 10 mg / kg pro enterobiázu a askariózu, 10 mg / kg jednou denně po dobu 3 dnů s nekotorózou. Tablety se musí užívat na lačný žaludek a důkladně se žvýkají. Léčba pyrantelem během těhotenství vyžaduje určitou opatrnost. Během kurzu je možný výskyt nejasných bolestí břicha.

mebendazol

Používá se pro askariózu, trichocephalosis, enterobiasis a další napadení hlístem. U dospělých pacientů je předepsáno 100 mg jednou. U dětí od 2 do 10 let by měla být dávka snížena na 25-50 mg. Nástroj se nepoužívá během těhotenství a laktace, ani když je pacient mladší než 2 celé roky. Během léčby se může objevit nevolnost nebo zvracení.

albendazol

Používá se k léčbě téměř všech typů helminthových infekcí. Pro léčbu ankylostomiázy, enterobiázy a askariózy je lék předepsán 0, 2 gramu jednou. Jiné typy invaze vyžadují prodloužený průběh terapie. Tablety se užívají perorálně po jídle bez žvýkání. Kontraindikováno v těhotenství, onemocnění sítnice, kojení. Při dlouhých kurzech je možná alopecie, pancytopenie, dyspepsie.

Levamisol

Nejaktivnější při ascariáze. Může být použit k léčbě nekaterózy, ankylostomiázy, enterobiázy. Předepisuje se 150 mg najednou, nejlépe večer. U dětí se dávka vypočítá podle vzorce 2, 5 mg / kg. Nepoužívá se během těhotenství, kojení, agranulocytózy. Vedlejší účinky: dermatitida, poruchy spánku, neuralgie, myalgie.

adipát piperazinu

Aplikujte proti pinwormům a ascaris. U askariózy jsou 2 gramy léku předepsány 2krát denně. Průběh léčby je 2 dny. U enterobiózy je trvání kurzu 5 dní. Dávky a režim zůstávají stejné. Produkt se pije po jídle. Kontraindikováno v případě individuální přecitlivělosti. Během léčby můžete pociťovat nevolnost nebo zvracení.

niclosamid

Nejčastěji se používá k léčbě tasemnice helmintiózy. Denní dávka pro dospělého je 2-3 gramy. Je rozdělena do 3 kroků. Před použitím jsou tablety rozdrceny. Průběh léčby je v průměru 4 dny. Léčba je kombinována s projímadlem. Kontraindikováno při selhání ledvin a jater, těhotenství, v raném dětství a stáří. Může způsobit nevolnost, fotofobii, exacerbaci dermatitidy, alergické reakce.

Praziquantel

Širokospektrální látka pro léčbu trematod a cestodóz. Předepisuje se v dávce 0, 04 gramu na kilogram vlastní hmotnosti pacienta. Je nutné užívat lék několikrát denně, s intervalem ne více než 6, ale ne méně než 4 hodiny. Průměrný průběh léčby je 3-4 dny. Přesnou dobu užívání léku stanoví lékař. Kontraindikováno v prvním trimestru těhotenství, s oční cysticerkózou, onemocněním jater, individuální přecitlivělostí pacienta na složky léčiva. Během léčby je možné vyvinout syndrom dyspepsie, obecný toxický syndrom a alergické reakce.

Pyrvinia embonuje

Vysoce specializovaný lék na léčbu enterobiózy. Je předepsáno 5 mg jednou. Tableta se má polykat celá bez žvýkání. Nejlepších výsledků lze dosáhnout, pokud je léčba provedena ihned po snídani. Druhý kurz je možný nejdříve o 2 týdny později. Kontraindikováno u onemocnění střev a selhání více orgánů. Po podání je možná krátkodobá nevolnost.

Carbendacim

Určeno pro hlístice, nejúčinnější pro napadení pinworm. Průběh léčby je 3 dny u všech invazí, s výjimkou enterobiózy. V druhém případě je agent odebrán jednou. Dávka se počítá na základě 10 mg / kg tělesné hmotnosti. Musíte si vzít prášky ráno a večer. Během léčby je možný průjem, plynatost. Kontraindikováno v těhotenství, laktaci, raném dětství.

Léky popsané výše jsou vysoce účinné, ale spíše toxické léky. Proto je jejich použití možné pouze při absenci kontraindikací. Jinak je nutné použít tradiční léky, abyste se zbavili červů.

Léky pro děti pro červy: zbavování se parazitů

K léčbě malých dětí se používá poměrně úzký sortiment léků. Malým dětem jsou předepsány léky jako pirantel, piperazin, vanquin. Tyto léky nemají prakticky žádný toxický účinek. Kromě toho se vyrábějí nejen ve formě tablet, ale také ve formě suspenze.

Pirantel

Ve formě suspenze je předepsána dětem od 6 měsíců do 2 let. Ve věku šesti měsíců se látka dávkuje v dávce 2, 5 mg / 10 kg tělesné hmotnosti. Pokud je pacient starší než 6 měsíců, dávkuje se suspenze v dávce 5 ml / 10 kg tělesné hmotnosti. Četnost přijetí a doba trvání léčby odpovídá frekvenci dospělých.

Tablety se předepisují dětem poté, co dobře polykají. Do této doby bude dítě zpravidla 2 roky. Dávkování tablet pyrantel pro děti různého věku je uvedeno v následující tabulce:

stáří dávka na dávku
ve věku 2–6 let 250 mg
6-12 let 500 mg
Více než 12 let 750 mg

adipát piperazinu

Průběh léčby a frekvence přijetí u dětí se neliší od léčby dospělých pacientů. Dávka se upravuje v závislosti na věku pacienta:

stáří dávka na dávku
Méně než rok 200 mg
2-3 300 mg
4-5 500 mg
6-8 750 mg
9–12 1 gram
13–15 1, 5 gramu

Dávky může ošetřující lékař měnit podle závažnosti onemocnění a citlivosti parazitů na použitou drogu.

Je přípustné používat toxičtější léky k léčbě dětí, pouze pokud výše uvedené léky nejsou účinné. Během léčby je nutné sledovat stav dítěte.

Jak se zbavit červů během těhotenství

Během těhotenství se nedoporučuje užívat žádné léky. Během vývoje plodu je plod extrémně citlivý na chemikálie. Terapie antihelmintiky může mít teratogenní účinek, způsobit patologii vývoje dítěte.

Pokud je to nezbytně nutné, mohou těhotné ženy užívat piperazin a praziquantel. Jiné chemoterapeutické léky jsou kategoricky kontraindikovány. Léčba červů se provádí lidovými léky nebo se odkládá až do okamžiku dodání.

Červy odstraňujeme lidovými prostředky: 10 receptů

Lidové léky jsou vynikající metodou léčby helmintiózy způsobené škrkavkami. Účinnost bylinných přípravků je snížena infekcí tasemnicemi a plochými červy. Nicméně i tak mohou přírodní léky pomoci se správným výběrem a používáním. Za nejúčinnější jsou považovány následující recepty:

Troichatka Ivanchenko

Směs sušeného tansy, pelyňku a hřebíčku. Složky jsou smíchány v poměru 4: 1: 4. Dávka na 1 dávku je 1, 75 gramu. Průběh léčby je 2 týdny se třemi denními dávkami. Je nutné použít prášek na prázdný žaludek, 3krát denně.

česnek s mlékem

Vytlačte šťávu ze 2 hlav česneku a přidejte ji do sklenice teplého mléka. Směs se pije jednou denně na prázdný žaludek po dobu 2-3 týdnů.

čistý česnek

K léčbě helmintiázy může být česnek konzumován v čisté formě během jídla. K dosažení očekávaného účinku se doporučuje konzumovat 1 rostlinný hřebíček třikrát denně po dobu 2 týdnů.

Česnek pro červy

lněná semínka

1–2 čajové lžičky semen, rozdrcených, nalijte sklenici vroucí vody a nechte lítat, dokud směs nevychladne. Poté se infuze filtruje, nalije do skleněné láhve a vezme se do 100 ml, ráno a večer. Doba trvání kurzu odpovídá době, dokud vajíčka helminthů přestanou být detekována ve výkalech. V průměru to trvá 2-3 týdny.

Dýňová semínka

Podporuje vylučování nejen střevních, ale i tkáňových parazitů z těla. Výrobek se používá surový. Tepelným zpracováním se ničí antihelmintické látky přítomné v semenech. Semena by měla být konzumována spolu s kůží, předem nasekanou do kašovitého stavu, naplněná mlékem. Denní dávka je 200-300 gramů pro dospělého. Během léčby se doporučuje používat čisticí klystýr.

Tinktura z pelyňku

Chcete-li připravit tinkturu, vezměte 1 díl sušené a nasekané byliny pelyňku a 2 díly vodky. Složky se smíchají a odstraní na tmavém a suchém místě po dobu 2 týdnů. Poté je lék považován za připravený. Mělo by se konzumovat v 30-50 ml dvakrát denně, na prázdný žaludek. K léčbě pediatrických pacientů se tinktura nepoužívá.

koření

K zabránění napadení oblými červy se obvykle používá pálivé koření (všechny druhy paprik). K jejich použití nejsou vyžadovány žádné speciální recepty. Stačí do jídla každý den přidat špetku horkého koření.

Slaměnka

Používá se jako baňka. 2 lžíce nasekaných bylin se nalijí do 400 ml vroucí vody a 2 hodiny se lijí. Poté je produkt filtrován a spotřebován 0, 5 šálků 4krát denně před jídlem. Průběh léčby je 10 dní.

Slaměnka v medicíně

ořechové slupky

Zelené ořechové slupky (4 kusy) se rozdrtí a napustí do sklenice (250 ml) vroucí vody. Po ochlazení se produkt filtruje a užívá se před jídlem na 1/3 šálku. Dávka připravená najednou by měla být opitá během dne ve 3-4 dávkách. Průběh léčby je 2 týdny.

Luky

Cibule nebo zelená cibule se berou stejným způsobem jako česnek. Při léčbě helmintiózy lze denně konzumovat až 3 malé hlavy. Z preventivních důvodů stačí jedna konzumovaná cibule denně. Lék pomáhá odstranit červy z těla během 1-2 týdnů.

Během léčby parazitárních onemocnění, bez ohledu na to, jaké metody se provádí, je třeba dodržovat pravidla osobní hygieny. Narušení paraziti se často začínají aktivně pohybovat a opouštět střevo konečníkem. To platí zejména pro pinworms a ascaris.

Poznámka: Většina lidových léků je během těhotenství kontraindikována. Bez strachu můžete použít dýňová semínka, ořechovou kůru, cibuli a česnek v malém množství (cibule - 0, 5-1 malé hlavy denně, česnek - 2-3 hřebíčky denně).

Závěr

Když přemýšlíte, jak se zbavit červů u člověka, neměli byste se spoléhat pouze na klinické příznaky, které potvrzují jejich přítomnost. Častou chybou lidí, kteří se doma léčí proti chtíči, je přestat užívat léky poté, co zmizí zjevné příznaky nemoci. Průběh léčby musí být ukončen. Výjimkou je situace, kdy je lék pacientem špatně tolerován. V takových situacích byste měli navštívit parazitologa, aby vám poradil a vybral méně toxické činidlo.