Paraziti ve střevech člověka: příznaky, jak je odstranit, fotografie

co jsou paraziti u lidí

Črevní červi se mohou u lidí objevit různými způsoby. Nejběžnějšími způsoby infekce jsou kontakt s infikovaným zvířetem nebo konzumace nedostatečně zpracovaných potravin. Nikdo není imunní vůči infekci. Helminthická invaze (poškození těla páskou, kulatými a plochými červy) vede ke špatnému zdraví a v některých případech k vážným komplikacím. S tímto problémem je třeba bojovat.

Moderní léky umožňují odstranit červy z tenkého střeva a v tlustém střevě zastavit jejich negativní účinek na gastrointestinální trakt. Je velmi důležité vědět, jak se můžete pokusit chránit před infekcí.

Příčiny helminthické invaze

Původci invaze jsou červi žijící ve střevech, kteří mohou být různého druhu. Vstupují do těla a postupem času se střevní paraziti stávají stále více a více. Tyto organismy se zakořenily v lidském těle, množí se v něm a živí se látkami vstupujícími do těla. Díky své vině může člověk dostávat méně důležité živiny: bílkoviny, tuky a sacharidy, stopové prvky, vitamíny. Během invaze patogeny přecházejí z larválního stádia do plnohodnotných červů, což vážně ovlivňuje stav těla. Paraziti žijí v lidském střevě po dlouhou dobu a bez terapie nezmizí.

Infikovat červy můžete následujícími způsoby:

 1. Prostřednictvím jídla.Červi se často nacházejí na povrchu nemyté zeleniny a ovoce. Některé druhy parazitů (skot a vepřová tasemnice) zanechávají v mase larvy. Pokud to není smažené, pak larvy vstoupí do lidského těla a začnou se tam vyvíjet.
 2. Způsob kontaktování domácnosti.Dotykem kliky dveří na veřejných místech, zábradlí a dalších prvků bez dodržování hygienických dovedností se člověk vystavuje riziku invaze. Kontaktní metoda zahrnuje získání nemoci prostřednictvím potřesení rukou s infikovanou osobou a domácí metodou je infekce prostřednictvím špinavého nádobí nebo jiného domácího předmětu.
 3. Prostřednictvím domácích mazlíčků.Několik typů parazitů v konečníku používá čtyřnohého kamaráda jako prostředního hostitele. Larvy se přenášejí kontaktem s domácím mazlíčkem. To se může stát při objímání s neočekávaným „polibkem“. Pes může přinést vajíčka škrkavek na tlapkách tím, že je sbírá z vnější půdy.

U parazitů ve střevech mohou být příznaky a příčiny onemocnění různé. Hlavním důvodem pro vznik infekce je nedostatečná hygiena. Při správné osobní péči, pravidelném mytí rukou a zacházení s čerstvými potravinami se riziko nakažení dramaticky snižuje.

Druhy červů

druhy parazitů v lidském těle

Kteří paraziti žijí ve střevech? Tělo se nakazí ne jedním nebo dvěma, ale několika různými druhy červů. Mohou současně existovat ve střevě, ale častěji se červi u lidí vyskytují samostatně.

Hlavní klasifikace červů je podle jejich vzhledu. Paraziti jsou střevní, příznaky jsou podobné.

Důležité!Pouze lékař může určit, jaký typ červa ovlivnil gastrointestinální trakt. Nemůžete se pokusit definovat nemoc sami.

Existují tři hlavní typy červů:

  páska
 • ;
 • plochý;
 • jsou kulaté.

Tasemnice ve střevech mají segmentované tělo a poloplošný tvar, a proto dostali helmintové své jméno (viz foto). Kulaté parazity v lidském střevě vypadají nejblíže standardnímu žížala. Jsou průsvitné, s bílým nebo bezbarvým tělem, kterým prochází hlavní nádoba. Ploché červy mají obvykle oválný tvar, občas mírně segmentované. Délka jakéhokoli typu může být od 10 mm do 10 metrů. V tenkém střevě je mnoho různých parazitů, z nichž někteří jsou mnohem menší.

Odborníci identifikují více než 10 typů helminthické invaze, které jsou založeny na různých patogenech. Nejběžnějším typem je askariáza, tj. Infekce červy o délce 15 až 40 cm s charakteristickými bolestmi břicha a intoxikací. Existují však i další možnosti:

 1. trichocephalosis.Příčinným činitelem je bičí červ. Vlasoglav je jedním z nejvšestrannějších červů. Proniká do slepého střeva a do tlustého a tenkého střeva. Hlavními příznaky jsou závratě, zvracení, nevolnost a další příznaky červů a intoxikace. Parazity, které žijí v tenkém střevě, lze snadno odstranit léky.
 2. Teniarinhoz.Toto je vývoj bovinní tasemnice v lidském těle. Tento červ se přenáší prostřednictvím masných výrobků a velkých domácích zvířat. Výsledkem je neustálá intoxikace těla a bolest v břišní dutině.
 3. metagonimóza.Jedna z nejnebezpečnějších forem parazitů v lidském střevě, která vyžaduje urgentní odstranění. Je to způsobeno motolicemi, které mohou způsobit zánět střev. Infekce probíhá prostřednictvím neošetřených ryb.
 4. příznaky přítomnosti parazitů v lidském střevě
 5. Trichinelóza.Nejzávažnější forma vedoucí k úmrtí pacienta s prodlouženou absencí léčby. Příčinný činitel, Trichinella, může proniknout ze střev do vnitřních orgánů a vážně narušit jejich práci. Kvůli zvýšené aktivitě parazita je bolest pociťována nejen v břiše, ale také ve svalech. Jako alergická reakce začíná konjunktivitida.

Existuje více než tucet variací červů a skupin nemocí, které způsobují - 10. Je obtížné odlišit jeden od druhého, a to ani pro odborníky, takže byste neměli diagnostikovat sami. To povede pouze k nevhodné terapii a nárůstu negativních příznaků. Pouze vysoce kvalifikovaný lékař se speciálním vybavením dokáže správně rozpoznat typ helmintu, protože střevní paraziti vykazují příznaky, které jsou si navzájem podobné (teniarchóza a trichocephalosis je obtížné odlišit).

Důsledky helminthické invaze

Při dlouhé absenci léčby jsou možné různé komplikace. Postiženy jsou ledviny, žlučové cesty a některé vnitřní orgány. Pokud nejsou příznaky u parazitů ve střevech včas zaznamenány, jsou ohroženy i srdce a mozek.

Věnujte pozornost!Pokud máte podezření na vážnou helminthickou invazi s poškozením vnitřních orgánů, mělo by se okamžitě obrátit na odborníka. Při zanedbání případu může být parazit kdykoli smrtelný. Příznaky a léčbu by měl sledovat lékař.

Hlavní komplikací pokročilé helminthické invaze jsou abstinenční příznaky. Toto je stav neustálé otravy. Pacient se cítí slabý, nemůže být aktivní, trpí zvracením a závratěmi. Takové příznaky zmizí až úplným odstraněním parazita z těla.

Během výzkumu byly také identifikovány další důsledky infekce:

důsledky napadení parazity
 • pokožka je výrazně tenčí, pokryta virovými výrůstky (papilomy), získává nezdravý odstín;
 • v důsledku vznikajícího nedostatku vitamínů se vlasy, nehty ztenčují a lámou, kosti se stávají křehčími;
 • osoba cítí neustálou ospalost;
 • kvůli změnám v nervovém systému může být infikovaná osoba agresivnější;
 • V závažných případech je invaze fatální.

Smrt je pravděpodobná, pokud je problém několik let ignorován. Během této doby mají helmintové čas na to, aby dorostli do významných velikostí, a začnou aktivně jíst živiny a téměř úplně je odnímají lidem.

Příznaky invaze

Helminthická invaze se projevuje již v prvních fázích vývoje. Čím déle je parazit ve vývoji, tím výraznější jsou červy u lidí.

Existuje řada nespecifických znaků, které nerozlišují invazi jiných nemocí. Příznaků parazitů ve střevech je mnoho. Nejběžnější jsou následující:

 • nevolnost;
 • zvracení;
 • pocit únavy;
 • závratě;
 • ztráta vědomí;
 • gastrointestinální poruchy;
 • rektální zánět;
 • zácpa.

Specifickým příznakem, který je za jiných podmínek vzácný, je putující bolest břicha. „Prochází“ střevy a bodá na několika místech najednou. Důvodem je pohyb a aktivní aktivita parazitů. Paraziti ve střevech vykazují příznaky otravy nebo intoxikace, což ztěžuje diagnostiku onemocnění.

Diagnóza onemocnění

jak rozpoznat přítomnost parazitů v těle

Nejprve je třeba nemoc odlišit od podobných gastrointestinálních problémů. Je nutné jej odlišit od obvyklé otravy, infekce, apendicitidy. K diferenciaci dochází na základě údajů získaných z anamnézy. Pro přesnější výsledky se doporučuje podstoupit dodatečnou kontrolu typu červa.

Jak poznám, zda existují paraziti? Přesný typ parazita najdete pomocí analýzy stolice. Paraziti, kteří žijí v lidském tlustém střevě, vylučují vajíčka, která se uvolňují spolu s výkaly. V něm odborníci najdou vajíčka helmintů a určí, ke kterému druhu parazita patří. Na základě získaných údajů se provádí ošetření.

Tip:jděte ke specialistovi s hotovou analýzou stolice a pro maximalizaci rychlosti postupu objednejte kontrolu v placeném zdravotním středisku. To vám umožní zjistit svou diagnózu co nejdříve a zjistit, zda existují červi.

Při diagnostice se odebírá anamnéza, provádí se irrigoskopie a prohmatání břišní oblasti. Druhá možnost vám umožní posoudit stupeň poškození těla. V případě vážných odchylek může být osoba odeslána k dalším vyšetřením. Tam zjistí, jak nebezpečné je poškození vnitřních orgánů a zda vůbec existuje. Poté je předepsána terapie, jejíž hlavní funkcí je čištění střev doma. Diagnózu můžete také určit pomocí kolonoskopie břicha.

Průběh terapie

Jak odstranit parazity? Musíte vyčistit střeva doma. Infekce se léčí usmrcením parazitů. V boji proti nim se používají speciální přípravky pro parazity.

Výběr léčby parazitů ve střevech by měl být založen na typu červa. Většina léků jsou komplexní pilulky, to znamená, že vám umožňují bojovat jak s ascarisem, tak s plochými červy a tasemnicemi. Léky fungují mírně odlišnými způsoby.

Podmínky, jak se zbavit červů

jak odstranit parazity z těla

Léčba obvykle vyžaduje pouze jeden nebo dva dny, aby se tělo úplně zotavilo. Mnoho antihelmintik je dostačující k použití jednou, maximálně dvakrát.

Toto pravidlo se však vztahuje pouze na specializované léky, po kterých příznaky červů u dospělého téměř okamžitě zmizí. Doplňky stravy se užívají v různých intervalech.

Doplňky stravy jsou účinné, pokud se užívají přibližně jeden měsíc. Optimální délka kurzu je jeden a půl měsíce. Poté se provede přestávka po dobu nejméně dvou měsíců, pokud je to nutné, po uplynutí této doby se lék znovu vezme.

Biologicky aktivní přísady i specializované léky lze používat opakovaně, ale při opakovaném použití je nutné konzultovat s lékařem. Léčba parazitů lidovými léky se nedoporučuje.

Prevence infekce

Zamoření červy lze snadno zabránit pomocí jednoduchých hygienických postupů. Nejprve odborníci doporučují omezit kontakt s netestovanými zvířaty a zlepšit hygienu potravin. Veškerou zeleninu, ovoce, byliny a jiné produkty je třeba umýt. Na jejich povrchu mohou být larvy hlístů neviditelné pro lidské oko. Při smažení musí být maso přivedeno do stavu připravenosti a zabíjení možných parazitů.

Je důležité dodržovat základní pravidla osobní hygieny:

 • kartáček používaný k čištění zubů musí být samostatný;
 • to samé platí pro ručníky na tělo;
 • po jídle musíte umýt nádobí pro sebe nebo svou domácnost;
 • nemůže jíst ze špinavého talíře někoho jiného;
 • Po práci venku, při manipulaci s domácími zvířaty a před jídlem by se měly umýt ruce.
prevence infekce parazity

Dodržování základních pravidel vám umožní navždy zapomenout na problém invaze. Profylaktické přípravky lze brát jako záruku zdraví. Před nákupem bylinného doplňku stravy, který zajistí trvalou ochranu těla, musíte konzultovat svého lékaře.

Čištění střev od červů je nesmírně důležitým postupem pro zdraví a pohodu pacienta. Lidé, kteří mají v těle parazity, nemohou plně žít.

Je také užitečné preventivně očistit tělo: umožňuje vám také odstraňovat toxiny pomocí čistících technik. Při včasné terapii není helminthická invaze nebezpečná.