Paraziti v lidském těle

Nepřítel, jak se říká, „musíte vědět z vidění. “Musíte pochopit, s kým máme co do činění. Negramotnost v této věci neposkytuje žádné slevy. Vyzbrojme se informacemi, které lze v praxi využít ve prospěch našeho zdraví, což nezanechá sebemenší šanci některým parazitům pokazit náš drahocenný život.

Paraziti - kdo jsou?

Paraziti(z řeckých parazitů - parazit, parazit) - nižší rostlinné a živočišné organismy, které žijí venku nebo uvnitř jiného organismu (hostitele) a živí se jimi. Paraziti žijí v našem těle paralelním životem a živí se naší energií, buňkami a potravinami, včetně zdravotních produktůParaziti v lidském těle, které konzumujeme.

Existují paraziti, kteří tráví celý život v těle hostitele nebo jen v jeho části; dostávají od něj jídlo a přístřeší, aniž by viditelně poškodili tělo svého hostitele.

Někteří paraziti dráždí hostitele a ovlivňují jeho funkce; jiné ničí tkáně hostitele a uvolňují specifické toxiny, které způsobují špatné zdraví a rozvoj různých nemocí hostitele.V lidském tělemohou parazitovat různé druhy: houby, bakterie, viry, prvoky a červi.

Parazitiběhem svého života procházejí složitým vývojovým cyklem: existují ti, kteří potřebují vyměnit několik hostitelů, ve kterých parazit prochází středním vývojem (tzv. larvální fáze vývoječervi červů). V těle posledního hostitele se helminth stává pohlavně dospělým a stává se co nejnebezpečnějším.

Paraziti se klasifikují takto:

 • houby
 • viry
 • nejjednodušší paraziti
 • hlísty (červi, červi)
 • paraziti korýšů
 • paraziti pavoukovci
 • hmyz (hlavně sající krev)

1. Houby.

Jedná se omikroorganismy, které infikují lidské tělo a mohou se usazovat jak na povrchu kůže, tak na sliznici vnitřních orgánů. Nemoci způsobené patogenními houbami se nazývajímykózy. Existujímykózy kůže a nehtů(dermatomykóza), stejně jako mykózy vnitřních orgánů. Zvířata jsou také citlivá na výsledky činnosti hub - mohou se intoxikovat tělem v důsledku otravy toxiny hub, které mají vliv na krmení rostlin (mykotoxikóza). Existují různé typy mykóz, některé jsou pouze nemocnými lidmi nebo pouze zvířaty, jiné typy lidí se nakazí zvířaty. Plísně způsobující nemoci způsobují houbová onemocnění, která se považují za infekční onemocnění.
Existuje několik stovekdruhů hub, dvě z nich jsou pro člověka obzvláště nebezpečné. První typ houby -kryptokok(Cryptococcus neoformans) - způsobuje meningitidu (zánět mozkových membrán a míchy). Tento kryptokok se obvykle šíří ve stolici ptáků a nachází se na ovoci, zelenině, mléce zvířat a půdě. Druhý typ plísní -candida(candida albicans) - způsobuje plenkovou vyrážku, kandidózu sliznic, balanitidu, afty, mykózy, onyxii (poškození nehtů), boláky na rtech, paronychii, atletickou nohu (mykózy prstů na nohou), plísňovénemoci pohlavních orgánů.Houby milují sladkosti, živí se hlavně cukrem a škrobem, ale stejně jako každý živý organismus potřebují aminokyseliny, vitamíny a minerály.
Houbyje samostatná civilizace, je to její vlastní paralelní svět. Odolávají teplotám od -150 do + 150 stupňů, nemohou být ani zmrzlé, ani zničené. Ve vědeckých kruzích panuje názor, že právě houby jsou hlavní pozemskou civilizací a vše kolem sebe využívají pro své vlastní účely (a nás, včetně lidí). Houby jsou bílé bez zápachu, sýrový výtok z nosu, úst, rány, močové trubice atd.Houbyje bílý povlak na jazyku, plešatost a lupy, atopická dermatitida, psoriáza. Pokud se na mandlích objeví bílé usazeniny, pak se jedná o plísňové bolest v krku. Houby nebolí, svědí. Houby jsou vše, co se odlupuje, odlupuje, spadne, praskne, zvedne se nad kůži, zbarví se, zakryje pokožku hlavy. Neexistuje akutní stádium plísňových onemocnění, existuje pouze chronické.

2. Viry.

Viryjsou nebuněčné živé bytosti, jsou to mikročástice skládající se z nukleových kyselin - nositelů genetické informace (RNA a / nebo DNA), vně pokryté proteinovou membránou. Viry jsou schopné infikovat jakýkoli živý organismus.Virus, přeložený z latiny (virus), je jed. Viry nelze připsat zvířatům nebo rostlinám. Jsou velmi malé a lze je studovat pouze pomocí elektronového mikroskopu. Viry mohou žít a vyvíjet se pouze v buňkách jiných organismů. Viry nemohou žít mimo buňky živých organismů a mnoho z nich se ve vnějším prostředí chová jako chemikálie a má formu krystalů. Usazováním uvnitř buněk zvířat a rostlin způsobují viry mnoho nebezpečných nemocí. Mezi lidská virová onemocnění patří:herpes, spalničky, chřipka, HIV, hepatitida, poliomyelitida, neštovice.

3. Nejjednodušší paraziti.

Parazitické prvoky-améba, lamblie, toxoplazma, kryptosporidiuma také malárie plasmodia, leishmania, trypanosomy. Mezi parazitickými prvoky jsou známí původci nejnebezpečnějších chorob zvířat a lidí, zejména v tropech (malárie, úplavice). Malárie Plasmodium infikuje lidské červené krvinky, což vede ve fázi hromadné reprodukce k záchvatům těžké horečky plné smrti. Bičíkovité trypanosomy a Leishmanias jsou hlavně tropické druhy, které krmením zvířecími tkáněmi způsobují vředy, nevolnost a v některých případech i smrt. Žijící ve střevě, oddenek Entamoeba histolytica je původcem chronické amébové úplavice, která může proniknout do jiných tkání a zabít hostitele. Bičíkatý střevní parazit Giardia lamblia způsobuje těžký průjem (giardiáza). Tento druh se vyskytuje v řekách a jezerech znečištěných lidskými výkaly v subtropických a tropických oblastech. Někteří paraziti, jako je pneumonie způsobující druh Pneumocystis carinii, jsou možná blíže k houbám než k jiným prvokům.

4. Helminths (červi, červi)

Zaregistrováno je více než 70 druhů červů, z nichž jsou běžnější následující druhy helminthů:

 • škrkavky (hlístice)- škrkavky, červi, bičí červi, trichinella, toxokara;
 • tasemnice (tasemnice)- vepřové a hovězí tasemnice, trpasličí tasemnice, echinokok, alveokok, široká tasemnice;
 • ploché červy (motolice)- opisthorchiasis (kočičí motolice), jaterní motolice, čínská motolice, plicní motolice.

Některé z těchto parazitických hlístů jsou všudypřítomné, zatímco jiné jsou v určitých oblastech běžnější. Například:

 • červi a škrkavkyse vyskytují všude na světě;
 • whipworm- vyskytuje se všude, hlavně v horkých a vlhkých oblastech tropického, subtropického a mírného podnebí.
 • Trichinella- v Bělorusku na Ukrajině.
 • vepřová tasemnice- zaznamenaná všude, častěji v Bělorusku a na Ukrajině.
 • býčí tasemnice- nacházejí se všude. Zejména v Zakaukazsku a střední Asii.
 • trpasličí tasemnice- vyskytuje se všude, zejména v oblastech se suchým a horkým podnebím.
 • široká tasemnice- obvykle si vybírá stanoviště v oblastech s velkým počtem sladkovodních útvarů. Neustále přítomný v Pobaltí, Kazachstán.
 • opisthorchiasis(kočičí motolice) - nejintenzivnější ložiska jsou zaznamenána v Kazachstánu.
 • jaterní motolice- všudypřítomná. Ohniska jsou registrována v Zakavkazsku, Střední Asii a Pobaltí.
 • echinokokóza, alveokokóza- v Moldavsku, na jihu Ukrajiny, na Kavkaze.

Existuje více než jeden a půl stovky odrůd těchto parazitů, ale nejčastější jsou „pouze“ asi 35 druhů. V závislosti na umístění parazitů v lidském těle jsou tato onemocnění klasifikována jako tkáňová a luminální.

Tkáňové parazity.

Pokud jsou paraziti a jejich larvy v tkáních lidského těla, v podkožní tkáni se volně pohybují oběhovým nebo lymfatickým systémem, takové onemocnění se nazývá onemocnění tkání (schistosomiáza, echinokokóza).

Průsvitné parazity.

Pokud jsou paraziti lokalizováni ve střevech nebo jiných vnitřních dutinách lidského těla, pak se takové onemocnění nazývá luminální (tasemnice, škrkavky).

Paraziti se také liší podle jejich konkrétního umístění (stanoviště) na osobě jako hostiteli.

Externí paraziti.

Tento druh parazituje na kůži lidského těla přímo zvenčí, nežije uvnitř hostitele, ale používá ho pouze při krmení (komáři, blechy, klíšťata, vši, koňské ovce, sršně, pijavice). . .

Vnitřní paraziti (hlísti, červi, bakterie, houby).

Tento typ parazita má následující klasifikaci:

 • Ploché červy (trematody)ve své struktuře oboustranně symetrické volně žijící nebo parazitické organismy. Délka trematod se pohybuje od 0, 1 mm do několika metrů, stavba těla je většinou zploštělá, oválná nebo více či méně protáhlá; v parazitických formách je vybaven orgány připevnění k "hostiteli" ve formě přísavek, proboscis, háčků atd. Zástupci plochých červů jsou turbellaria nebo ciliární červi; opisthorchiasis (kočičí motolice), planaria, jaterní motolice, clonorchus, fasciola, schistosome, plicní motolice.
 • Škrkavky (hlístice), volně žijící paraziti této třídy žijí ve slaných a sladkovodních útvarech, půdě. Ve většině případů jsou jejich velikosti malé, dokonce i mikroskopické, ale mezi parazitickými jedinci jsou také poměrně velké, které dosahují délky více než sedm metrů (helmint kytovců). Nejběžnějšími zástupci škrkavek lidských parazitů jsou škrkavky, červi, bičí červi, filaria, strongyloidy, měchovci, trichinella, toxokara, rishta.
 • Tasemnice (tasemnice, tasemnice),Tato kategorie helmintů se vyznačuje charakteristickým dlouhým stužkovitým tělem (od několika zlomků milimetru do desítek metrů). Cestodes - červi s podlouhlým tělem, podobné stuze, skládající se z hlavy, krku a jednotlivých segmentů, se vyznačují enormní plodností (některé druhy jsou schopné vyprodukovat až 600 milionů vajec ročně) - vepřové a hovězí tasemnice, trpasličí tasemnice - oddělení cyklofyllidů; echinokok, alveokok, široká tasemnice, ovčí mozek.
 • Bakterióza. Bakterióza je infekční onemocnění způsobené různými druhy bakterií a parazitů.
  Bakterióza je poměrně rozšířená diagnóza po celém světě. Některé bakteriózy jsou způsobeny bakteriemi jednoho typu, jiné jsou způsobeny bakteriemi několika typů. Zástupci této třídy parazitů jsou - leptospira, stafylokok, streptokok, shigella.
 • Mykózy- nemoci způsobené parazitickými houbami. Bylo identifikováno více než 350 druhů patogenních hub; parazitují na lidech, domácích i divokých zvířatech, ptácích, hmyzu, obojživelnících, rybách a rostlinách. Nejznámějšími patogeny mykóz jsou candida, kryptokoky, penicilium.
 • Prvoky nebo parazity prvokůjsou jednobuněčné organismy, které mají heterotrofní typ výživy, to znamená, že nejsou schopné produkovat organické látky nezbytné pro jejich životně důležitou činnost z anorganických. Důsledkem toho je jejich potřeba organických látek produkovaných jinými organismy (améba, lamblie, kokcidie, Trichomonas).

Smutná fakta o červech a jiných parazitech:

 • Chronické, vč. onkologická onemocněnív 80% případů je způsobeno vlivem parazitů (červi, houby, prvoky).
 • původce opisthorchiasispatří do první skupiny karcinogenů (způsobujících rakovinu) - podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC).
 • Biologickým nepřítelem číslo jedna pro člověka je Trichomonas.Vytvářením kolonií na stěnách krevních cév vedou Trichomonas k rozvoji aterosklerózy se všemi důsledky.
 • 1989 - objevila se vlastnost Trichomonas, která mění obyčejné buňky na maligní.
 • Parazitární nemoci na světěpostihují více než 4, 5 miliardy lidí, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je 9 z 10 případů červů.Každý třetí obyvatel v Evropě je postižen parazity (včetně červů)!

Výskyt parazitózy je srovnatelný s výskytem chřipky.

Existuje tedy několik způsobů, jak se paraziti dostanou do lidského těla:

 • Alimentární - nedostatek osobní hygieny(kontaminovaným jídlem, vodou, špinavými rukama);
 • Kontakt-domácnost - vytváření vnějších podmínek pro aktivní vývoj parazitů(prostřednictvím předmětů v domácnosti, od infikovaných členů rodiny, domácích zvířat);
 • Přenosné - žádná opatření(prostřednictvím hmyzu sajícího krev);
 • Perkutánní nebo aktivní - nedodržování bezpečnostních opatření(kdy larva parazita proniká kůží nebo sliznicemi do lidského těla při kontaktu s kontaminovanou půdou, při plavání ve volné vodě).